Początek grudnia oznacza zbliżającego się posta z książkami podróżniczymi u Magdy i Przemka na blogu! Już prawie, prawie zrezygnowałam z niego w tym roku, ale jednak zmieniłam zdanie i oto jest – zestawienie książek dla kochających podróże edyszyn 2017. Zapraszam!

Nie wiem, jak to się stało, ale w tym roku jakoś mniej książek dołączyło do mojej „listy przeczytanych”, ale to nic nie szkodzi. Dzielę się z Wami tymi w tematyce podróżniczej, a sporo z nich było naprawdę trafionych! Dodatkowo nie dość, że dwie z nich recenzuje Przemek to jeszcze mamy dla Was KONKURS, w którym do wygrania są (duh!) książki! Scrollujcie dalej.

9 książek podróżniczych przeczytanych w tym roku, które polecamy

The Works: Anatomy of a City, Kate Ascher

To jedna z moich zdobyczy z Nowego Jorku (swoją drogą polecam kupowanie książek jako pamiątek z podróży!). To pozycja łącząca podróże, geekowe podejście do świata i miłość do NY. Autorka opowiada o anatomii dużej metropolii: jak działa system komunikacyjny, sieć telefoniczna, energetyczna, w jaki sposób wywozi się śmieci, jak zrobić remont głównej arterii miasta, oraz z jakimi wyzwaniami trzeba się zmierzyć zarządzając dużym miastem. Książka jest ilustrowana, bardzo dobrze się ją czyta, mój wewnętrzny geek był zachwycony. Do tego stopnia, że zainspirowała mnie do napisania dla Was posta o geekowych ciekawostkach o Nowym Jorku (jest prawie gotowy!).

Polecam dla wszystkich ciekawych tego, jak działa metropolia oraz tych, którzy kochają Nowy Jork.

Kup książkę

Wszystko za Everest, Jon Krakauer

Ależ było mi zimno podczas czytania tej książki! A to pokazuje, jak wymownie jest napisana. Jon Krakauer, amerykański dziennikarz z górskim zacięciem bierze udział w komercyjnej wyprawie na Mount Everest w maju 1996 roku. W tym czasie trzy różne ekipy atakują szczyt, a na górze szaleje burza i trwa walka o przetrwanie. Jon przeżył i opisał to. Książka wzbudziła wiele kontrowersji, autora oskarżano o stronniczość i niedokładne sprawdzenie faktów. Niemniej jednak opowieść mrozi krew w żyłach.

Ci, którzy kochają góry pewnie znają ten tytuł. Ale ja polecam go także wszystkim innym, siła natury (oraz – niestety – także ludzkiej głupoty) jest tu dobrze pokazana i książkę czyta się w pełnym oczekiwania napięciu.

Kup książkę Kup ebook

Busem przez świat. Australia za 8 dolarów, Karol Lewandowski

Ekipa z Busem przez Świat nie zawodzi i tym razem opisuje wyprawę swoim busem po Australii. Podróż na ten kontynent marzy nam się od dawna, jeszcze tego marzenia nie przekłuliśmy w cel i nie rozpoczęliśmy jego realizacji, ale książkami opisującymi kraj Aborygenów otaczam się powoli z każdej strony. Olę i Karola znamy osobiście, więc tym bardziej dobrze czyta mi się ich książki, bo czuję się tak, jakbym z nimi tam była. Ale tak naprawdę wystarczy obejrzeć na youtube kilka filmików z ich wypraw, żeby poczuć ten klimat i z jeszcze większą sympatią przeczytać ich książki.

I o ile filozofia podróżowania za 8 dolarów dziennie jakoś nigdy do mnie nie przemawiała, to książkę czyta się bardzo przyjemnie. Polecam wszystkim głodnym szalonych podróży!

Kup książkę

Dubaj. Prawdziwe oblicze, Jacek Pałkiewicz

Tę książkę przeczytałam przed wyjazdem do Emiratów i to był strzał w dziesiątkę! Pałkiewicz opowiada o Dubaju z różnych perspektyw, pokazuje to dziwne i niesamowite miasto z kilku stron. Dowiecie się, jak wygląda nocleg w „żaglu”, czyli najsłynniejszym dubajskim hotelu Burj Al Arab, ale w innym rozdziale przeczytacie, w jak poniżających warunkach żyją i pracują budowlańcy spoza Emiratów. Nie wszystko złoto co się świeci – szczególnie w Emiratach.

Polecam szczególnie przed wyjazdem na urlop wypoczynkowy do ZEA.

Kup książkę Kup ebook

Podróże z Charleyem. W poszukiwaniu Ameryki, John Steinbeck

Po przeczytaniu „Gron gniewu” zainteresowałam się innymi książkami Steinbecka, szczególnie tymi opowiadającymi stricte o Stanach Zjednoczonych (hmm, czy kogoś to dziwi?). Tak stałam się posiadaczką „Podróży z Charleyem” i wraz z autorem i jego kudłatym psem wsiadłam do kampera by przemierzać Amerykę lat 60. Swoją drogą – kamper został „podkręcony” zgodnie z życzeniem Steinbecka i dokładnie ten egzemplarz można oglądać w muzeum pisarza w Salinas w stanie Kalifornia. Polecam czytać w połączeniu z następną książką z listy.

Kup ebook

Śladami Steinbecka. W poszukiwaniu Ameryki, Geert Mak

Materiał do książki został zebrany dokładnie 50 lat po podróży Steinbecka po Ameryce. Geert Mak podąża trasą Johna (jak najwierniej się da) i sprawdza jak Stany Zjednoczone zmieniły się przez te 50 lat obnażając przy okazji nieścisłości z książki Steinbecka. Jest to jeden z tytułów serii amerykańskiej wydawnictwa Czarne i pomimo, że przeczytałam dopiero kilka z nich to nie zawodzą i kolejne biorę w ciemno.

Kup książkę Kup ebook

Święta Ziemia. Opowieści z Izraela i Palestyny, Marcin Gutowski

Wyjazd w te rejony jeszcze przed nami. Dopiero po przeczytaniu tej książki uświadomiłam sobie jak bardzo skomplikowaną sytuację społeczną i polityczną mają Izrael i Palestyna. To niesamowite jak na tak niewielkim obszarze gdzie mieszkają Żydzi, muzułmanie i chrześcijanie może toczyć się tyle konfliktów, a jednocześnie – zupełnie obok – jednak normalne życie.

Kup książkę

Miasto archipelag. Polska mniejszych miast, Filip Springer

Książka czeka na mojej półce w kolejce, recenzuje Przemek.

Szarość bije z tej książki. Szarość małego miasta z kolorowymi plamami tandetnych bilboardów, niedokończonymi wojewódzkimi inwestycjami, które przerwała transformacja i ludźmi, którzy zostali – z przyzwyczajenia lub determinacji do zmiany. „Miasto archipelag” to opowieść o stolicach województw w starym podziale administracyjnym. Springer nie koloruje, ale i nie ocenia. Wnikliwie za to obserwuje i opisuje w taki sposób, że trudno się od tej książki – mimo wszechobecnej szarości – oderwać. Tylko o moich rodzinnych Suwałkach dużo za mało 🙂

Kup książkę Kup ebook

To jest napad! Czyli kawałek nieznanej historii Ameryki, Marek Wałkuski

Ja jeszcze czytam, więc recenzuje Przemek.

Marek Wałkuski z właściwą dobremu dziennikarzowi wnikliwością opisuje najpopularniejsze w USA przestępstwo, czyli napady na banki. Czytając co poniektóre opisy idiotyzmów przy próbie zawinięcia większej kwoty z banku ręka sama składa się do powolnych braw przy akompaniamencie głośnego śmiechu.
Dorzućcie do tego historie znanych przestępców (np. Bonnie i Clyde albo John Dillinger) i historię formowania się FBI a w rezultacie dostaniecie fascynującą lekturę na kilka wieczorów (albo jedną podróż pociągiem relacji Berlin – Warszawa 😉 )

Jedyny minus, jaki znalazłem to to, że fragmenty niektórych historii powtarzają się w różnych rozdziałach, ale da się to wytłumaczyć długim czasem zbierania materiałów.

Wiecie, że banknoty dolarów nie są z papieru? A z czego? Tego można dowiedzieć się z książki Wałkuskiego. Polecam!

UWAGA! 3 egzemplarze książki „To jest napad!” możecie wygrać w konkursie na naszym fanpage na facebooku!

WYGRAJ KSIĄŻKĘ W KONKURSIE!

Regulamin konkursu znajdziecie tutaj.

 

3 tytuły z tegorocznej listy prezentów

Atlas osobliwości, Joshua Foer i inni

Wpadłam na tę książkę przypadkiem (przysięgam!) w Empiku i oczy mi się zaświeciły. To ładnie wydany album pełen dziwnych, geekowych, tytułowych „osobliwych” miejsc i rzeczy na całym świecie. To zdecydowanie mój ulubiony klucz do odbywania podróży!

Kup książkę

Białowieża szeptem. Historie z Puszczy Białowieskiej, Anna Kamińska

Puszczę Białowieską i jej okolice bardzo lubimy, pisaliśmy o tym już dwukrotnie: tutaj i tutaj. Chętnie tam wracamy, bo w Białowieży czas płynie jakoś wolniej, inaczej. Dla mnie te tereny zawsze były trochę magiczne i okazuje się, że chyba niebezpodstawnie. Mam nadzieję przekonać się o tym czytając te historie z Puszczy Białowieskiej.

Kup książkę

Na krańce świata. Podróż historyka przez historię, Norman Davies

Kilka książek Daviesa mamy już w domu, ale przyznam szczerze, że żadnej z nich nie skończyłam. Czytało mi się je bardzo dobrze, ale ich rozmiar chyba napawa mnie jakimś wewnętrznym lękiem (no, albo po prostu są mega-nieporęczne i nie ma jak ich zabrać ze sobą do metra). Ale tę książkę postanowiłam kupić w ebooku i już teraz nic mnie nie powstrzyma, ha! Przekonały mnie tematy podrozdziałów: Azerbejdżan, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Kuala Lumpur, Singapur, Mauritius, Tasmania, Nowa Zelandia, Teksas, Nowy Jork, Madera i Frankfurt oraz ostatnie zdanie okładkowego opisu: Na krańce świata jest najbardziej podróżniczą spośród książek historycznych i najbardziej historyczną spośród książek podróżniczych. dam znać, czy było warto!

Kup książkę Kup ebook

W tekście znajdują się linki afiliacyjne – klikanie i zakupy, które przez nie zrobicie zasilą nasze podróżnicze konto drobnymi kwotami na kolejne wyjazdy. Wy nic nie tracicie, a my z góry dziękujemy!


Podrzućcie w komentarzach, co ciekawego przeczytaliście w tym roku!

A jeśli jeszcze Wam mało to TOP 10 książek podróżniczych z 2014 znajdziecie tutaj, zestawienie z 2015 roku tutaj, a to z 2016 tutaj.