Mamy taki fajny czas teraz, może śniegu za dużo nie ma, ale zaraz będą Mikołajki, a potem to już za chwilę Boże Narodzenie. Wszyscy szukają prezentów. Jeśli szukacie pomysłu na prezent dla kogoś, kto kocha podróże (albo jeszcze nie wie, że je kocha, bo przecież ludzie dzielą się na tych, którzy kochają podróżować i na tych, którzy jeszcze o tym nie wiedzą, nie?), to garść inspiracji poniżej. Książka na prezent to zawsze dobry pomysł.

TOP 5 książek, które czytałam i polecam

Światoholicy Aleksandra i Jacek Pawliccy

Odnalazłam tę książkę na półce zanim zaczęłam to pisać. Przekartkowałam i uświadomiłam sobie, że… muszę ją przeczytać jeszcze raz! Po lekturze w myślach masz już spakowane walizki. To nie jest klasyczny przewodnik. To opowieść o różnorodności otaczającego nas świata. Książka podzielona jest tematycznie, a nie geograficznie. Autorka przeskakuje z jednego kraju do innego i z kontynentu na kontynent opowiadając historie ze swoich podróży. Mnóstwo pięknych zdjęć rozbudza wyobraźnię. Książka mocno napędza traperskie tęsknoty.

Idealna dla trochę zasiedziałych, ale w głębi duszy ciekawych świata.

Kup książkę Kup ebook

Sprzedaj lodówkę i jedź dookoła świata Kacper Godycki-Ćwirko

To książka o marzeniach. O tym, że warto mieć trochę odwagi, żeby marzyć i jeszcze troszeczkę, żeby te marzenia wcielać w życie. Kacper był korpo-ludkiem. Trochę niespokojnym, ale jednak. Potem postanowił zacząć spełniać swoje marzenia i wyruszył w świat. Czerpał z życia garściami, kochał świat. Po napisaniu tej książki wyruszył do Afryki. W trakcie tej wyprawy, po trzech miesiącach i tysiącach kilometrów na karku nagle zmarł. Jaki jest sens, gdy umiera ktoś, kto z takim entuzjazmem podchodzi do życia? To banał, ale życie jest krótkie. A skoro nie wiadomo, ile jest nam pisane, to trzeba szybko korzystać.

Dla utajonych marzycieli i uciemiężonych pracowników korporacji.

Kup książkę Kup ebook

Wałkowanie Ameryki Marek Wałkuski

Wśród moich książek o tematyce podróżniczej zdecydowanie wyróżnia się grupa książek dotyczących USA – po prostu jest ich najwięcej. Podczas wybierania tytułów do tego posta zastanawiałam się, którą z nich wybrać. Zdecydowałam, że ta, z prostego powodu. Była najlepsza. I dowiedziałam się z niej najwięcej nowych rzeczy.

Marek Wałkuski jest korespondentem Polskiego Radia w Waszyngtonie od ponad 10 lat. W swojej książce opisuje specyfikę Stanów Zjednoczonych i opowiada jak żyje się w tym wielkim i zróżnicowanym kraju. Nie oddaje się zwyczajnej krytyce, ale dąży do tego, żeby czytelnik zrozumiał Amerykę. Z końcem listopada wychodzi kolejna książka tego autora i już czeka w mojej kolejce (patrz poniżej Lista TOP 5 mojej tegorocznej listy prezentów książkowych).

Dla fanatyków i dla krytyków Ameryki, i  dla wszystkich, którzy chcą dowiedzieć się, jak to jest mieszkać w USA na dłużej.

Kup książkę Kup ebook

Swoją Drogą Tomek Michniewicz

O tej książce już wspominałam w InsPiMacjach jakiś czas temu. Mieliśmy ją ze sobą na wakacjach w tym roku i obojgu nam się podobała. Po powrocie kupiłam dwie inne książki Michniewicza (chociaż jeszcze ich nie przeczytałam, bo ciągle coś innego wpada, co trzeba „od razu” przeczytać).

Książka podzielona jest na 3 części i jednocześnie 3 podróże. Tomek zabiera swojego przyjaciela do Afryki, żonę do Arabii Saudyjskiej, a ojca tropem bluesa po Stanach Zjednoczonych. Każdy z tych wyjazdów jest inicjowany przez Tomka i zaczyna się od słów: „Zabiorę cię w dowolne miejsce na świecie. Pod jednym warunkiem – decyzję, dokąd chcesz lecieć i po co, musisz podjąć już, w tej chwili.” Co z tego wyniknie, dowiecie się sami.

Dla poszukujących swojej drogi.

Kup książkę

Zielona sukienka Małgorzata Szumska

Małgorzata pojechała w podróż. Potem napisała książkę. I opowiedziała o niej na tegorocznym Wachlarzu. Obejrzałam i jak macie wolne 20 minut to polecam! Bo bardzo dobrze się jej słucha. Na tyle dobrze, że stwierdziłam, że muszę mieć jej książkę, bo jeśli pisze, tak jak opowiada, to będzie bardzo przyjemna lektura. I nie pomyliłam się.

Margarita vel „Wot, maładjec!” (jak często o sobie słyszy) jedzie przez Syberię szlakiem, który wyznaczył jej Stalin. Nie znając rosyjskiego (nie licząc kilku zwrotów, w które zaopatrzyła ją babcia) jedzie śladami swoich dziadków, Janki i Staszka, którzy zostali rozdzieleni i zesłani wgłąb ZSRR. Staszek do ciężkiej pracy w kopalni, a Janka z malutkim dzieckiem i rodzicami pod Kańsk.Trudna, ale zarazem fascynująca historia miłości, spotkań po latach, ludzkiej życzliwości i nie zawsze dla nas zrozumiałej wschodniej kultury jest naprawdę wciągająca.

Dla lubiących prawdziwe opowieści z historią w tle, niezależnie od tego, czy w Rosji byli, czy nie.

Kup ebook

TOP 5 mojej tegorocznej listy prezentów książkowych

Mapy Aleksandra i Daniel Mizielińscy

Do tej książki przymierzam się już chyba z rok. Jakoś nie mogę jej sobie sama kupić, a nikt nie chce mi jej dać w prezencie 😉 W tym roku to #1 na liście prezentów od Mikołaja, więc może ktoś się zlituje. Za dużo do czytania tutaj nie ma. To zbiór pięknie narysowanych map. Książka podobno idealna i dla dzieci i dla dorosłych, a najlepiej podobno „czytać” ją z dziećmi, bo prowokuje wiele rozmów na temat różnorodności i złożoności naszego świata.

Must have na półce.

Ponadto dostępny jest jeszcze Mapownik, czyli coś a’la blok rysunkowy pełen kreatywnych zadań dla młodszych czytelników. Urzekło mnie zadanie z pokolorowaniem mapy Stanów Zjednoczonych 4 kolorami, tak, aby żadne dwa sąsiadujące ze sobą stany nie były tego samego koloru <3 . Dorośli w ramach tego zadania mogą spróbować udowodnić, że czterema kolorami zawsze się uda. Albo powiedzieć dziecku, że jeśli pokoloruje mapę USA trzema kolorami to dostanie każdą zabawkę, jaką sobie wymyśli (pure evil). A dr Szaniawskiego pozdrawiam 🙂

Kup książkę

Ameryka po kaWałku Marek Wałkuski

(w sprzedaży od 24.11.2014)

Kolejna książka Marka Wałkuskiego o USA. Pierwsza bardzo mi się podobała i jak tylko dowiedziałam się, że wychodzi kolejna od razu wskoczyła na listę prezentów na bardzo wysoką pozycję. Wałkuski pisze w ciekawy, dziennikarski i lekki sposób, a jego osobiste historie i obserwacje sprawiają, że chce się samemu sprawdzić, czy ta Ameryka faktycznie tak wygląda, czy nie.

Kup książkę Kup ebook

Wiza do Iranu Artur Orzech

Do Azji na razie mam dosyć chłodne podejście. Nie jestem przekonana, czy jestem gotowa, żeby się z nią zetknąć twarzą w twarz, do tej pory nasze wyjazdy ograniczały się do Europy i Ameryki Północnej. Ale gdzieś tam w środku czuję, że za jakiś czas się to zmieni. A póki co, zgłębiam temat książkowo i internetowo. Iran akurat jest państwem, które ma raczej kiepską sławę wśród turystów, czy podróżników. Zakładam, że Artur Orzech obala ten mit i chcę się przekonać, w jaki sposób.

Kup książkę Kup ebook

Wyspa na prerii Wojciech Cejrowski

Cejrowskiego nie znam. Nie oglądam go w telewizji i nie przeczytałam ani jednej jego książki. Wiem, że jest kontrowersyjny, ale nie mam o nim kompletnie żadnego zdania. Postanowiłam, że czas je sobie wyrobić i zaczynam od tej książki. Chyba nieprzypadkowo, bo to książka o… Stanach Zjednoczonych. Tematyka nie jest mi zupełnie obca, więc wyjścia są dwa: albo będzie to ostatnia jego książka, którą przeczytam, albo przeczytam pozostałe.

Kup książkę

Wyspa klucz Małgorzata Szejnert

OK, dopiero teraz zauważyłam, że to już 3. książka o USA w zestawieniu. Jakaś monotematyczna chyba jestem. Tym razem to historia Ellis Island, czyli wyspy, przez którą przewinęły się miliony imigrantów przyjeżdżających do Ameryki. Dla niektórych to pierwszy przystanek w nowym amerykańskim życiu, dla innych brama nie do przeskoczenia. Dla wszystkich: pierwszy kawałek ziemi na nowym kontynencie. Miliony historii, ludzkich rozczarowań i euforii. Mam nadzieję, że pomoże mi odpowiedzieć na pytanie, co takiego magnetycznego ciągnie ludzi do USA już od wielu lat.

Kup książkę

To jak, pomogłam trochę  Waszemu Mikołajowi?

10 książek dla kochających podróże w wersji 2015 znajdziecie tutaj, a zestawienie z 2016 tutaj, a najnowsze z 2017 tutaj.

 

Nagłówkowe zdjęcie pochodzi stąd.