Podobno Nowy Jork albo się kocha, albo nienawidzi. My jesteśmy zdecydowanie w tej pierwszej grupie. Mój pierwszy raz z The City był w 2009 roku, drugi raz byliśmy tam z Przemkiem już razem – w 2013, a trzeci raz będziemy tam… za kilka dni. Ależ fajnie tam wracać!

Pomysł wyjazdu do Nowego Jorku męczył mnie od powrotu ze Sri Lanki, czyli od połowy lutego. Najpierw kombinowałam wyjazd na Majówkę, ale jakoś się nie złożyło. Potem chciałam lecieć świętować 30. urodziny do NY, ale ostatecznie doszliśmy do wniosku, że chyba będzie za gorąco (w zamian polecieliśmy do wcale-nie-chłodniejszych Włoch, ale było cudownie). A jesienią promocje lotów do Nowego Jorku atakowały mnie już tak bardzo, że w końcu uległam. No trudno 😉

Dzięki temu wreszcie będziemy mieli wystarczająco dużo czasu, żeby odwiedzić te miejsca, na które wcześniej brakowało nam czasu. Poprzednie odwiedziny w The City ograniczały się do przedłużonych weekendów, tym razem w Nowym Jorku spędzimy cały tydzień! Już nie mogę się doczekać!

W planach jest między innymi Muzeum Emigracji na Ellis Island, piękna biblioteka Morgana, MOMA, kolejka linowa na Roosevelt Island, eksploracja Brooklynu oraz nowy (olbrzymi!) dinozaur w Muzeum Historii Naturalnej. Wrócimy też trochę na „stare śmieci” i odwiedzimy ponownie kilka miejsc, w których już byliśmy.

Ale już teraz jest u nas bardzo nowojorsko. Lubimy przed każdym wyjazdem otaczać się słowem, obrazem i dźwiękiem z miejsc, do których się wybieramy. Oglądamy filmy i seriale z Nowym Jorkiem w tle, wracamy do przeczytanych nowojorskich książek, a z głośników puszczamy sobie „New York, New York”. Jest pięknie!

Do tej pory nie powstał tekst z naszego pobytu w NYC w 2013 roku, bo szczerze mówiąc trudno napisać o Nowym Jorku coś nowego. Wydaje się, że już naprawdę wszystko o nim powiedziano. Mamy jednak nadzieję, że po powrocie wysmarujemy dla Was kilka tekstów – po naszemu, geekowo 🙂

A tymczasem zapraszamy Was na trochę fotograficznych wspomnień z NY z 2013.

nyc2013-8

Obserwujcie nas w najbliższym czasie na facebooku lub snapczacie – będziemy nadawać bezpośrednio z NYC!

nyc2013-12

nyc2013-16

Nowy Jork Nowy Jork

Nowy Jork

Nowy Jork

Nowy Jork

Poniżej piękny dworzec kolejowy, czyli Grand Central.

Nowy Jork

Nowy Jork Nowy Jork

Nowy Jork

W Central Parku znajduje się pomnik króla Władysława Jagiełły, wiedzieliście o tym?

Nowy Jork

A tu High Line, czyli przykład bardzo ciekawego zagospodarowania byłych terenów przemysłowych. Kiedyś była to umieszczona nad ulicami miasta odnoga trasy kolejowej, którą transportowano towary z pobliskich zakładów. Obecnie jest tutaj bardzo przyjemny park.

Nowy Jork

World Trade Center Memorial. W miejscu, w którym stały dwie wieże WTC teraz znajdują się dwa wielkie baseny z wodospadami, w których woda wpada w czarną otchłań. Wokół nich w metalowych barierkach wyryto nazwiska wszystkich ofiar ataku z 2001 roku.

Nowy Jork

Nowy Jork Nowy Jork

A to już widok na Manhattan z Brooklynu i mój ulubiony Brooklyn Bridge.

Nowy Jork

Nowy Jork

W Amerykańskim Muzeum Historii Naturalnej można obejrzeć między innymi szkielety dinozaurów oraz wiele wypchanych (i wyglądających bardzo naturalnie) zwierząt. Kozła śnieżnego (na zdjęciu poniżej) widzieliśmy dwa lata później na żywo w Parku Narodowym Glacier w Montanie.

Nowy Jork

Nowy Jork

A to przekrój przez sekwoję – pokazuje grubość drzewa w konkretnych latach. Więcej o tych niesamowitych drzewach przeczytacie w naszym poście o sekwojach.

Nowy Jork

Tutaj (oprócz jogina) chyba moja ulubiona atrakcja w Muzeum Historii Naturalnej: Scales of the Universe, czyli Skale Wszechświata. Bardzo obrazowo pokazuje relatywne wielkości obiektów na świecie: od kwarków po układy gwiezdne. Relatywne, czyli jak ma się wielkość atomu do wielkości człowieka, a jak człowiek do kosmosu. Świetne!

A na koniec wspomnienie filmowe 🙂 To jeden z naszych pierwszych zmontowanych filmów na youtube, wybaczcie montażowo-operatorskie potknięcia 😉