USA można zwiedzać, można o nich czytać, można oglądać na filmach, ale można też o nich słuchać. W dodatku bardzo ciekawie i po polsku! Zapraszam na zestawienie polskich podkastów o Stanach Zjednoczonych.

Tytułem wstępu odpowiedzmy sobie krótko na jedno pytanie.

Gdzie i kiedy słuchać podkastów?

Wszystko zależy od człowieka. Tego co lubi, jaką ma pracę i ile czasu w ciągu dnia może wygospodarować na słuchanie audycji. Często może się wydawać, że naprawdę nie ma czasu na słuchanie, ale polecam wtedy przyjrzeć się swoim zajęciom i planowi dnia. Często okazuje się, że w swoje codziennie zajęcia można doskonale wpleść podkasty.

Ja najbardziej lubię słuchać w samochodzie. Zarówno podczas dłuższych tras, jak i jazdy po mieście, i jako kierowca i jako pasażer. O ile nie jest to widokowa trasa na wakacjach to jazda samochodem to dla mnie transport z miejsca na miejsce i jako taka jest stratą czasu. A dzięki podkastom ten czas można spędzić naprawdę przyjemnie i często dowiedzieć się czegoś nowego. Przed pandemią, kiedy jeździłam do biura dwa razy w tygodniu już dzień wcześniej wybierałam sobie podcaścik do posłuchania w drodze. I to był mój czas „dla siebie”. Teraz słuchanie w samotności w aucie prawie mi się nie zdarza, ale zawsze słuchamy czegoś jak jedziemy razem z Przemkiem podczas dłuższych tras.

Fajnym pomysłem jest też słuchanie podczas gotowania, zmywania, odkurzania (wtedy przydatne mogą być słuchawki, najlepiej bezprzewodowe). Świetnie się sprawdza także podczas samotnych spacerów z wózkiem, szczególnie kiedy dziecko jest małe i dużo śpi.

Jak słuchać podkastów?

Jeśli chodzi o kwestie techniczne to najwygodniej słuchać w aplikacji na telefonie. My na telefonach z Androidem korzystamy z Podcast Addict, w którym można subskrybować różne podkasty i tworzyć playlisty do słuchania. Super opcją jest możliwość przyspieszania odtwarzania. Bardzo często da się słuchać całkowicie normalnie na prędkości 1,2x, a nawet 1,5x. Jest to przydatne w odcinkach prowadzonych dość wolno, a także wtedy kiedy słuchane treści chcemy szybko przyswoić.

Jeśli nie chcecie lub nie możecie korzystać ze słuchawek (np. w samochodzie) polecamy zakup niewielkiego głośnika bluetooth. My wyposażyliśmy się w model JBL Flip 5 i bardzo fajnie się sprawdza. Kupiliśmy go w zasadzie tylko po to, żeby móc słuchać podkastów w samochodzie. Nie mogliśmy podpiąć się telefonem do samochodowego systemu dźwiękowego, a głośnik z telefonu był za cichy.

OK, to skoro ustaliliśmy już gdzie, kiedy i jak słuchać to przejdźmy do listy podkastów o tematyce amerykańskiej, które warto poznać.

Polskie podkasty o Stanach Zjednoczonych

Ameryka i ja: Lidia Krawczuk

Podkast Lidii jest jednym z naszych ulubionych podkastów w ogóle, nie tylko spośród tych amerykańskich. Lidia jest dziennikarką radia RMF Classic, a w intro do każdego odcinka mówi o sobie „dziewczyna ze Szczecina”. Od 12 lat mieszka w Waszyngtonie ze swoim mężem Pawłem Żuchowskim (patrz niżej podkast Ameryka z Bliska) oraz synem. W podkaście opowiada o USA swoimi oczami. Często rozmawia także z gośćmi z różnych zakątków USA, którzy dzielą się swoimi, często niezwykłymi, historiami. W niektórych odcinkach dyskutuje również ze swoim mężem Pawłem. Uwielbiam głos Lidii, wspaniale się jej słucha, bardzo polecam!

Podkast na facebooku znajdziecie tutaj, a na stronie RMF Classic tutaj, obecnie dostępnych jest 106 odcinków. Długość odcinków: 30-70 min.

Ameryka z bliska: Paweł Żuchowski

Paweł jest korespondentem radia RMF FM w USA i już od 12 lat mieszka w Waszyngtonie. W podkaście komentuje bieżące wydarzenia w Stanach i amerykańską politykę. Odcinki są dość krótkie, najczęściej trwają około kwadransa, więc to dobry podkast, jeśli nie macie zbyt dużo czasu na słuchanie. Pawła często można także usłyszeć w rozmowach z Lidią (patrz wyżej podkast Ameryka i ja).

Podkast na stronie radia RMF znajdziecie tutaj, obecnie dostępnych jest 97 odcinków. Długość odcinków: ok. 15 min.

Stacja USA: Ewa Mierzejewska

Na podkast Ewy trafiłam całkiem niedawno, ale po odsłuchaniu pierwszych odcinków przepadliśmy zupełnie i obecnie to najczęściej Stacji USA słuchamy w samochodzie. Ewa jest dziennikarką radia Czwórka, w każdym odcinku podkastu rozmawia z innym gościem. Fajne jest to, że większość odcinków kręci się wokół wybranego stanu, więc można dowiedzieć się sporo ciekawostek o stanach, które często były dość mało obecne w naszej świadomości. A tymczasem po odsłuchaniu odcinka od razu chcę planować wyjazd w dane miejsce 😉 Polecam również dlatego, że mieliśmy okazję być gośćmi w jednym z ostatnich odcinków i rozmawialiśmy z Ewą o amerykańskich Parkach Narodowych, możecie go odsłuchać tutaj.

Podkast na stronie Polskiego Radia znajdziecie tutaj, obecnie dostępnych jest 30 odcinków. Długość odcinków: 20-40 min.

Podkast amerykański: Łukasz Pawłowski i Piotr Tarczyński

Jeśli interesuje Was amerykańska polityka to to jest dobry adres. W podkaście rozmawia o niej dwóch dziennikarzy specjalizujących się właśnie w tym temacie. Jak sami mówią podkast zaczęli nagrywać dlatego, że w polskich mediach o polityce w USA mówi się najczęściej w kontekście wyborów i temat jest traktowany pobieżnie. Oni mieli poczucie, że wiedzą więcej i chcą się tą wiedzą podzielić z szerszą publicznością.

Podkast na facebooku znajdziecie tutaj, obecnie dostępnych jest 50 odcinków. Długość odcinków: 50-75 min.

Rozmowy przez ocean: Żaneta Auler i Ola Włodarczyk

Koncepcja tego podkastu jest bardzo ciekawa – jak sama nazwa wskazuje. Prowadzą go dwie kobiety, które na co dzień mieszkają po dwóch stronach oceanu: Żaneta w Los Angeles i Ola w Poznaniu. Rozmawiają dużo o turystycznej stronie USA, ale zdarzają się także komentarze dotyczące bieżącej polityki oraz rozmowy z ciekawymi gośćmi.

Podkast na facebooku znajdziecie tutaj, obecnie dostępnych jest 48 odcinków. Długość odcinków: 40-50 min.

Cieplik podróżuje: Agata Cieplik

I na koniec podkast Cieplika, czyli Agaty, naszej programistycznej koleżanki. Agata kilka lat temu wyjechała do USA, mieszkała w Nowym Jorku, potem przeniosła się do Kalifornii. Byliśmy gośćmi jednego z odcinków, jeśli chcecie posłuchać naszej rozmowy z Agatą to możecie ją znaleźć tutaj. Obecnie podkast jest trochę zakurzony i dawno nie było nowego nagrania, więc mamy nadzieję, że tym postem trochę zachęcimy autorkę do powrotu przed mikrofon.

Podkast znajdziecie tutaj, obecnie dostępnych jest 9 odcinków. Długość odcinków: 30-60 min.


Znaliście te podkasty? Jeśli macie jeszcze jakieś ciekawe podkasty, szczególnie w tej tematyce to koniecznie dajcie znać w komentarzu, chętnie posłucham czegoś nowego i uzupełnię listę.

Jeśli tematyka amerykańska jest Wam bliska to powinien zainteresować Was także tekst o książkach o Stanach Zjednoczonych, w którym zebrałam ponad 95 tytułów.