Lista książek o tematyce amerykańskiej w końcu ląduje na blogu! To jeden z moich ulubionych literackich tematów i przymierzałam się do tego postu już od dłuższego czasu i oto jest!
W wykazie znajdziecie książki, które przeczytałam, ale także takie, które chciałabym przeczytać. Jeśli jakąś czytałam to to zaznaczam taką ikonką: ☒, do wielu tytułów dorzuciłam też kilka słów komentarza.
Post będzie aktualizowany, więc chętnie zapoznam się z tytułami, które Wy rekomendujecie – dajcie znać w komentarzu!
Literatura faktu
Seria Amerykańska wydawnictwa Czarne
To najlepsza seria reportaży o tematyce amerykańskiej jaka istnieje na polskim rynku. Mogę niemal w ciemno kupować książki z tej serii. Poniżej przedstawiam tylko te, które przeczytałam lub już je mam w swojej kolekcji, pełną listę tytułów znajdziecie tutaj.
☒ Magdalena Rittenhouse, Nowy Jork. Od Mannahatty do Ground Zero To moja ulubiona książka o Nowym Jorku i jego historii
☒ Dan Baum, Wolność i spluwa. Podróż przez uzbrojoną Amerykę Świetne spojrzenie na dostęp do broni w USA, autor jeździ po USA i pokazuje temat z wielu perspektyw
☒ Jan Błaszczak, The Dom
☒ David McCullough, Bracia Wright Fascynująca historia dwóch braci będących prekursorami obecnego lotnictwa, świetnie napisana!
☒ Charlie Leduff, Detroit. Sekcja zwłok Ameryki
☐ Nick Bilton, Król Darknetu. Polowanie na genialnego cyberprzestępcę (Notka od Przemka: absolutnie fascynująca historia powstania najsłynniejszego forum Darknetu, czyli Silk Road. Do połknięcia w maksymalnie dwa wieczory, tak wciąga!)
☐ Charlie LeDuff, Shitshow! Ameryka się sypie, a oglądalność szybuje
☒ Geert Mak, Śladami Steinbecka Podróż tą samą trasą, którą opisał Steinbeck w książce „Podróże z Charleyem” (wymieniona niżej), ale 50 lat później.

Reportaże
☒ Dorota Malesa, Ameryka.pl Opowieści o amerykańskiej Polonii
☒ Dorota Warakomska, Co się stanie z Ameryką Próba odpowiedzi na tytułowe pytanie, które zrodziło się po tym, jak Donald Trump został amerykańskim prezydentem.

☒ Marek Wałkuski, To jest napad! Czyli kawałek nieznanej historii Ameryki Nietypowe spojrzenie na USA – o historii napadów na banki
☒ Małgorzata Szejnert, Wyspa klucz Reportaż o Ellis Island – nowojorskiej wyspie, na której mieściło się centrum przyjmowania emigrantów. Dzięki tej książce trafiłam do Muzeum Imigracji, które się tam teraz znajduje, więcej napisałam o nim w tym tekście.
☒ Wojciech Orliński, Ameryka nie istnieje
☒ Wojciech Orliński, Route 66 nie istnieje
☒ Dorota Warakomska, Droga 66 Moim zdaniem jedna z lepszych polskich książek o Drodze 66
☐ Michael Stalmarsk, Las Vegas. Amerykańska Sodoma i Gomora
☐ Michael Stalmarsk, Los Angeles. Amerykański La-La Land
☐ Tomasz Zalewski, Harlem
Biografie, dzienniki
☒ Michelle Obama, Becoming. Moja historia Świetna biografia byłej pierwszej damy USA

☐ Jacqueline Kennedy, Arthur M. Schlesinger, Jacqueline Kennedy. Historyczne rozmowy o życiu z Johnem F. Kennedym
☐ Julia Hartwig, Dziennik amerykański Napisany przez polską poetkę przebywającą w USA w latach 70. w ramach wymiany pisarzy
☐ Ewa Winnicka, Milionerka. Zagadka Barbary Piaseckiej-Johnson Biografia najbogatszej Polki w historii
☒ Walter Isaacson, Benjamin Franklin Świetna biografia jednego z ojców założycieli USA. Autor znany jest także z innych bardzo dobrych biografii m. in. Leonarda da Vinci i Steve’a Jobsa.
☐ Kitty Kelley, Oprah biografia Oprah Winfrey
☐ Barack Obama, Odziedziczone marzenia. Spadek po moim ojcu Pierwsza autobiografia Barack Obamy, wydana w 2008 roku, napisana i wydana jeszcze przed tym jak został prezydentem USA
☐ Barack Obama, Ziemia Obiecana Najnowsze wspomnienia z czasów prezydentury, premiera polskiego wydania 17.03.2021
Książki polskich dziennikarzy – korespondentów mieszkających w USA od wielu lat
Takich książek jest dość sporo i przedstawiają ciekawy, „żywy” obraz aktualnej Ameryki. Dlatego postanowiłam zrobić dla nich osobną kategorię.
☒ Lidia Krawczuk, Paweł Żuchowski, Ameryka i My To jedna z nowszych pozycji, autorzy mieszkają pod Waszyngtonem od 10 lat i są korespondentami RMF FM i RMF Classic. Lidia prowadzi świetny podcast o USA.
☒ Marek Wałkuski, Wałkowanie Ameryki
☒ Marek Wałkuski, Ameryka po kaWałku

☒ Marcin Wrona, Wrony w Ameryce
☒ Marcin Wrona, Wroną po Stanach Nowa książka reportera TVN, w której wraz ze swoimi dziećmi opisuje wybrane, najciekawsze stany.

Pozostałe non-fiction
☒ Janette Sadik-Khan, Seth Solomonow, Walka o ulice. Jak odzyskać miasto dla ludzi Nowojorska komisarz transportu opowiada o urbanistycznej rewolucji, którą przeprowadziła w latach 2007-2013. Dla sympatyków Nowego Jorku i zainteresowanych urbanistyką.
☒ Karol Lewandowski, Busem przez świat. Ameryka za 8 dolarów
☒ Karol i Aleksandra Lewandowscy, Busem przez świat. Alaska i Kanada
☐ Karol i Aleksandra Lewandowscy, Busem przez świat. Droga 66

☒ Kate Ascher, The Works: Anatomy of a City Jak działa miasto? Urbanistyczna układanka na przykładzie Nowego Jorku. Fantastyczna książka, pełna ciekawostek, polecam każdemu miłośnikowi NYC. Niestety chyba nie ma polskiego wydania, a przynajmniej ja go nie znalazłam.
☒ Andrzej Lubawski, Alfabet Amerykański
☒ Alessandra Mattanza, Mój Nowy Jork. Słynni nowojorczycy opowiadają o swoim mieście
☒ Bill Bryson, Zapiski z Wielkiego Kraju
☒ Wojciech Cejrowski, Wyspa na prerii
☐ Stephen Fry, Stephen Fry In America Brytyjski komik podróżuje czarną brytyjską taksówką po wszystkich amerykańskich stanach
☐ Bartosz Gardocki, Oczy wuja Sama
☐ Teresa Hołówka, Delicje ciotki Dee Książka napisana 30 lat temu na podstawie dwóch podróży autorki w latach 70. i 80.
☐ Katarzyna Klimasińska, Panna Huragan. Dzienniki amerykańskie
☐ Tomasz Zalewski, Inne Stany. Czym różnią się od nas Amerykanie
☐ Sam Wasson, Piąta Aleja, piąta rano Historia powstawania filmu „Śniadanie u Tiffany’ego”
☐ Guy Sorman, Made in USA
☐ Jean Baudrillard, Ameryka Eseje filozoficzne o Ameryce inspirowane podróżami po USA
☐ Oriana Fallaci, Podróż po Ameryce
☐ Melchior Wańkowicz, Kundlizm, Klub Trzeciego Miejsca, Polacy i Ameryka, Tworzywo Reportaże wybitnego polskiego reportażysty o polskiej emigracji (nie tylko w USA)
☐ Jon Krakauer, Wszystko za życie Opowieść o Chrisie McCandlessie, który porzuca wszystko i samotnie przemierza Amerykę aż do Alaski. Na podstawie książki nakręcono film o tym samym tytule.
☐ Wednesday Martin, Naczelne z Park Avenue
☐ Karolina Sulej, Wszyscy jesteśmy dziwni. Opowieści z Coney Island
☐ Alan Anders, Robert L. Stone, Ścigając Księżyc O kosmicznym wyścigu o to, kto pierwszy wyląduje na księżycu
☒ Jakub Ćwiek, Przez Stany POPświadomości Popkulturowa podróż przez USA
☐ Rainer Strecker, Los Angeles. Single, gangi i zieloni piraci
☐ Verena Lueken, Nowy Jork. Neurotyczna stolica świata
☐ Hillary Rodham Clinton, Co się stało, wielka przegrana wyborów prezydenckich w 2016 roku zabiera głos
Przewodniki
Nie wrzucam tutaj typowych przewodników. Znajdziecie tu pozycje, które mają sporo informacji przewodnikowych, przydatnych przy zwiedzaniu, ale nadal są typowymi książkami, takimi wiecie, do poczytania.
☒ Karol i Aleksandra Lewandowscy, Jak zorganizować własną podróż do USA? Busem przez Świat radzą jak zorganizować swoją własną wyprawę do Stanów
☒ Kamila Sławińska, Nowy Jork Poradnik Niepraktyczny Przeczytałam w samolocie do Nowego Jorku 🙂
☒ Magdalena Muszyńska – Chafitz, Z Nowym Jorkiem na NY Jeden z najbardziej praktycznych, ciekawych i naładowanych informacjami przewodników po NYC

☐ Magdalena Muszyńska – Chafitz, #NowyJork. Skąd się biorą dobre zdjęcia?
☐ Aneta Radziejowska, I <3 Nowy Jork Przewodnik dla kobiet, wg opisu na okładce: „26 spojrzeń na NY, w tym: Polacy, polityka, feminizm, zwiedzanie, jedzenie i seks”
☐ Brad Dunn, Daniel Hood, New York: the Unknown City Wygrzebałam ją w jednej z księgarni w Nowym Jorku
☐ Willem Post, Ton Wienbelt, The Enchantment of New York: 75 of Manhattan’s Most Magical and Unique Attractions To też jedna z pamiątek z NYC, do wykorzystania podczas następnego pobytu
☐ Randee Falk, Spotlight on the USA Opisuje atrakcje Stanów region po regionie, wydaje się też dobra do nauki angielskiego
Powieści
☒ J. D. Vance, Elegia dla bidoków O mierzeniu się z przeszłością i dorastaniu w Pasie Rdzy. 24.11.2020 na Netflix jest premiera filmu na podstawie książki, reżyseruje Don Howard, występuje m. in. Glenn Close
☒ Jakub Ćwiek, Drobinki nieśmiertelności Świetny zbiór opowiadań, który powstał po popkulturowej wyprawie autora do USA. Na końcu każdego opowiadania jest krótka notka co konkretnie go zainspirowało. Tytułowe opowiadanie to sztos!

☒ Michael Zadoorian, Powrót na Route 66
☒ John Steinbeck, Grona gniewu Klasyk literatury amerykańskiej, zdobywca nagrody Pulitzera z 1940 roku.
☒ John Steinbeck, Podróże z Charleyem. W poszukiwaniu Ameryki
☒ Bill Bryson, Piknik z niedźwiedziami Bryson z właściwym sobie poczuciem humoru i dystansem do siebie przemierza pieszo Szlak Appalachów.
☒ Margaret Mitchell, Przeminęło z wiatrem
☐ Edward Rutherfurd, Nowy Jork
☐ Annie Barrows, Opowiem Ci pewną historię
☐ Jack Kerouac, W drodze
☐ Colson Whitehead, Kolej podziemna. Czarna krew Ameryki Powieść historyczna o sieci przerzutowej zbiegłych czarnych niewolników, Amazon robi serial na podstawie książki, daty premiery jeszcze nie ogłoszono.
☐ Cheryl Strayed, Dzika droga. Jak odnalazłam siebie Główna bohaterka przemierza 2000-kilometrowy szlak Pacific Crest Trail. W ekranizacji książki główną rolę gra Reese Witherspoon
☐ James A. Michener, Alaska Fikcja historyczna osadzona na terenach obecnej Alaski. Michener napisał wiele tego typu książek, m. in. o Teksasie, czy Hawajach, ale także o Polsce (!)
☐ Mario Puzo, Dziesiąta Aleja Życie w czasach prohibicji we włoskiej dzielnicy Nowego Jorku
☐ Elizabeth Gilbert, Miasto dziewcząt Historia Vivian, która rozpoczyna dorosłe życie u ciotki, właścicielki teatru rewiowego w Nowym Jorku w latach 40.
Książki historyczne
☒ Jane Ziegelman, 97 Orchard: An Edible History of Five Immigrant Families in One New York Tenement To moja zdobycz ze sklepiku przy Tenement Museum w Nowym Jorku. Książka opowiada o… jedzeniu. Przeplatają się w niej historie imigranckich rodzin zamieszkujących kamienice na Lower East Side. O muzeum wspominam w tym tekście.
☒ Julie Iovine, New York in 50 design icons Zdobycz z TK Maxx (w Polsce!). Odkąd ją przeczytałam we wszystkich amerykańskich filmach dostrzegam jednorazowe kubki na kawę z greckim motywem 😉
☐ Stephen E. Ambrose, W poszukiwaniu granic Ameryki. Wyprawa Lewisa i Clarka
☐ David Mccullough, Pionierzy. Ludzie, którzy zbudowali Amerykę

☐ William Speidel, Sons of the profits, There’s No Business Like Grow Business. The Seattle Story, 1851-1901 Książka o powstaniu Seattle. Kupiliśmy ją na miejscu, w Seatlle, po wycieczce Underground Tour (polecamy!)
☐ Peter Stark, Astoria: John Jacob Astor and Thomas Jefferson’s Lost Pacific Empire: A Story of Wealth, Ambition, and Survival

☐ Marek Gołębiowski, Dzieje kultury Stanów Zjednoczonych Niby podręcznik akademicki, a czyta się bardzo dobrze. Muszę powrócić do przerwanej lektury.
☐ Rem Koolhaas, Deliryczny Nowy Jork. Retroaktywny manifest dla Manhattanu Architektoniczna biografia Nowego Jorku

☐ William C. Davis, Virginia at war, seria książek opowiadających rok po roku historię Wojny Secesyjnej w Wirginii
☐ Howard Zinn, Ludowa historia Stanów Zjednoczonych. Od 1492 roku do dziś o historii inaczej niż zwykle
☐ Jill Lepore, My, naród. Nowa historia Stanów Zjednoczonych Nowość na polskim rynku wydawniczym. „The Guardian” napisał o niej: „To historia na miarę XXI wieku. W przeciwieństwie do wielu starszych książek nikogo nie wyklucza.”, zapowiada się interesująco.
☐ Thomas E. Woods Jr., Niepoprawna politycznie historia Stanów Zjednoczonych powieść historyczna
☐ Longin Pastusiak, Prezydenci USA w anegdocie. Od Waszyngtona do Roosevelta
☐ Longin Pastusiak, Prezydenci USA w anegdocie. Od Trumana do Obamy
☐ Longin Pastusiak, Prezydenci Stanów Zjednoczonych Jerzy Waszyngton – Grover Clevland 1789 – 1889
☐ Longin Pastusiak, Prezydenci Stanów Zjednoczonych Część 2 Benjamin Harrison – Gerald R. Ford 1833-1977
☐ Longin Pastusiak, Prezydenci Stanów Zjednoczonych Część 3 Jimmy Carter – Donald Trump, 1977 – …
☐ Phillip Jenkins, Historia Stanów Zjednoczonych
☐ Ewa Winnicka, Nowy Jork zbuntowany. Miasto w czasach prohibicji, jazzu i gangsterów
☐ Martin Pollack, Cesarz Ameryki. Wielka ucieczka z Galicji O wielkiej fali emigracji do USA i Brazylii na przełomie XIX i XX wieku
Mnie amerykańskich książek nigdy za mało. Zatem jeśli czytaliście coś ciekawego w tej tematyce, koniecznie dajcie mi znać!
Jeśli tematyka amerykańska jest Wam bliska to powinien zainteresować Was także tekst o podkastach o Stanach Zjednoczonych.
Fajne zestawienie. Cześć spośród tych książek znam, po część pewnie sięgnę… Od siebie polecam lekturę „Czasu krwawego księżyca” Davida Granna, Książka odsłania nieco mroczniejsze karty historii USA i opowiada o niewyjaśnionej do dziś sprawie dziwnych śmierci i zaginięć Indian z plemienia Osagów. W latach 20 XX w. niektórzy z nich należeli do krajowej a może nawet światowej czołówki krezusów dzięki faktowi, że ich plemię zamieszkiwało na terenach Oklahomy bogatych w ropę naftową. W tle historii mamy jeszcze raczkujące FBI….
Druga książka warta polecenia to „Tajna operacja. Reagan, CIA i zimnowojenny konflikt w Polsce” Setha G. Jones’a. O czym traktuje mówi już sam tytuł:-) Równie fajna pozycja rzucająca nieco światła na stosunki polsko-amerykańskie w okresie „zimnej wojny”, udział USA we wspieraniu antykomunistycznej opozycji w PRL itd.
Przemek, dzięki za polecenia, przyjrzę im się, bo brzmią ciekawie! 🙂
a propos: książkę Zinna macie czy się przymierzacie? Bo jak coś to ja mam:-) (mobi)
Nie, nie mamy 🙂 ale muszę się najpierw obrobić z tymi, które mamy 😀 dzięki!
dajcie znać jak będziecie chcieli mieć:-)
Świetne zestawienie! Tylko skąd nabrać czasu, żeby to wszystko przeczytać? 🙂
Zestawienie petarda. Teraz nic tylko czytać:) Mogliby jakiś urlop na czytanie wprowadzić:D
Wybieram się do biblioteki i weszłam tutaj coś znaleźć z powyższej listy i mam! Będę czytać Wyprawę Louisa i Clarka i o zabójstwach Indian Osagów, o którym gdzieś już coś słyszałam, ale chętnie zagłębię temat. Skończyłam właśnie Droga do wyzwolenia. Scjentologia, Hollywood i pułapki wiary (Lawrence Wright). Po przeczytaniu inaczej można spojrzeć na gwiazdy Hollywood i nawet je „znielubić” albo też politować się nad ich rozumem. Ja do powyższej listy mogę dodać jeszcze Ameksykę (Ed Vuliamy), opasłe tomisko o wojnach narkotykowych na granicy USA i Meksyku. Można zrozumieć dlaczego tej wojny nigdy się nie wygra. Tutaj wygrywa kasa, kasa, kasa. Wszystko i wszystkich można kupić. Dodatkowo w temacie uzależnień Amerykanów z wydawnictwa Czarne jest Dreamland. Opiatowa epidemia Ameryki (Sam Quinones). Lekarze w USA nie leczą przyczyny bólu poprzez np. fizjoterapię, zalecane ćwiczenia, ruch tylko pozbywają się pacjenta przepisując im środki przeciwbólowe, i tak narkomanem staje się pacjent, który po złamaniu obojczyka sięga po coraz silniejsze środki uzależniające. Dalej z wydawnictwa Czarne jest jeszcze pozycja Głębokie Południe (Paul Theroux). Autor podróżuje po południowych stanach opisując głównie biedę i brak perspektyw na lepsze życie tamtejszych społeczności. Główną atrakcją dla mieszkańców są jarmarki broni.
Hej! 🙂
Szukałam czegoś takiego jak ta strona.
Super, ze jest ktoś tAkj, kto prowadzi takiego bloga. Zestawienie świetne. Czesc znam, mam i już przeczytałam a po część sięgnę i od Ciebie i z tego, co sama wyszukałam przez ostatnie dni. Jutro odbieram „Korzenie krwi” i „Wybaczyć Ameryce”(Bestseller NYT) a w kolejce już następne: „Dzieje …” i wydawnictwo czarne. 🙂
Dziękuję za takie zestawienie. Na pewno skorzystam, a już szczególnie zerknę na literaturę faktu.
A gdzie kanon i majstersztyk „Asfaltowy Saloon” Waldemara Łysiaka?
Jeśli ktoś jeszcze nie zna to prawdziwym miłośnikom Stanów bardzo, ale to bardzo polecam i pozdrawiam! 🙂
Umknęło: Jak zdobyto Dziki Zachód. Prawdziwa historia Pogranicza – Wojtczak Jarosław
Lista świetna.
A gdzie „Puławianin i Dziewucha”? Książka jak najbardziej o Ameryce. O życiu w Ameryce.