Otrzymanie amerykańskiej wizy jest pierwszym krokiem, który należy zrobić zanim zaczniecie spełniać swój American Dream. Sam proces nie jest bardzo skomplikowany, a mimo to odstrasza wielu ludzi. Dzisiaj podpowiadam, jak bezboleśnie przejść przez ten proces i co zrobić w kilku nietypowych sytuacjach.

Ostatnio wypełniłam 5 wniosków o amerykańską wizę turystyczną. Każdy z nich był innym przypadkiem: była emerytka, rencista, osoba prowadząca własną działalność gospodarczą, osoba, która podróżowała już do Stanów, a także dziecko. W internecie znajdziecie dużo poradników, jak wypełnić wniosek, jak wygląda procedura i rozmowa z konsulem. Nie chciałabym tego powielać, więc zaserwuję Wam garść dobrych rad i przydatnych informacji, których sama musiałam się naszukać. Dodatkowo odpowiadam na najczęstsze pytania i problemy dotyczące wiz, które przewijają się przez naszą grupę na facebooku Podróże po USA (zapraszam do dołączenia!).

Jak ubiegać się o wizę?

Procedura w skrócie wygląda następująco:

  1. Wypełnienie wniosku wizowego DS-160: tutaj.
  2. Zarejestrowanie się w systemie do umawiania spotkań w ambasadzie: tutaj.
  3. Opłacenie wniosku.
  4. Rozmowa w ambasadzie.
One World Trade Center
One World Trade Center w Nowym Jorku

Wniosek DS-160

Kilka uwag i rad dotyczących wniosku.

Co przygotować przed wypełnianiem wniosku

Zdjęcie

Do wypełnienia wniosku będzie potrzebne zdjęcie w wersji elektronicznej. Wymogi co do zdjęcia znajdziecie tutaj. Najwygodniej zrobić je u fotografa, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żebyście zrobili je sobie sami.

Przy załączaniu zdjęcia do wniosku wizowego możecie najpierw sprawdzić, czy przechodzi „test jakościowy”. Zdarza się tak, że ten test daje pozytywny wynik, a przy załączeniu zdjęcia wyskakuje informacja o błędzie i nie można przejść do kolejnego punktu wypełniania wniosku. Warto wtedy sprawdzić, czy głowa na zdjęciu jest odpowiedniej wielkości: odległość od czubka głowy do brody powinna wynosić 50-69% wysokości całego zdjęcia, czyli naprawdę sporo.

W przypadku dzieci, szczególnie tych jeszcze niesiedzących zdjęcie można zrobić kładąc dziecko na białym prześcieradle lub ręczniku (tak samo z resztą jak w przypadku zdjęcia do paszportu dla takiego malucha). Właśnie wypełniając wniosek dla Ryśka miałam problem ze zdjęciem, ze względu na nieodpowiednie proporcje głowy w stosunku do całości zdjęcia. Po poprawieniu tego zdjęcie wgrało się bez problemu.

Informacje i dokumenty

Przed przystąpieniem do wypełniania wniosku warto odszukać kilka informacji i przygotować sobie kilka dokumentów, żeby przyspieszyć cały proces. Pytania we wniosku zmieniają się w zależności od płci i wieku, więc nie zdziwcie się, jeśli Wasz wniosek będzie wyglądał trochę inaczej niż ten żony/męża.

Miejcie pod ręką:

  • paszport,
  • wszystkie stare paszporty, jeśli są w nich wizy do USA,
  • daty wyjazdów i długość pobytu w USA (5 ostatnich),
  • dane dotyczące małżonka (data urodzenia),
  • daty urodzenia swoich rodziców,
  • nazwa i adres (razem z kodem pocztowym i numerem telefonu) aktualnego pracodawcy,
  • zajmowane stanowisko (w języku angielskim),
  • krótki opis obowiązków (również po angielsku),
  • średnia miesięczna pensja netto,
  • data zatrudnienia,
  • poprzednie miejsca zatrudnienia (z ostatnich 5 lat): dane pracodawcy jw. dla aktualnego miejsca pracy oprócz pensji, ponadto potrzebna jest data zwolnienia oraz imię i nazwisko przełożonego (jeśli pamiętacie),
  • kontakt w USA (może być krewny, może być adres pierwszego hotelu, w którym chcecie się zatrzymać).

Mężczyźni mają bardziej rozbudowany wniosek i powinni przygotować dodatkowo:

  • dane dotyczące służby wojskowej (jeśli taką odbyliście): od kiedy do kiedy, rodzaj sił zbrojnych, stopień/stanowisko, specjalność wojskowa,
  • dane dotyczące wykształcenia (wszystkie szkoły od średniej włącznie): nazwa szkoły, adres wraz z kodem pocztowym, kierunek/profil nauki/specjalność (dla liceum ogólnokształcącego należy wpisać „academic”, dla szkół zawodowych, techników „vocational”), okres nauki od – do;
  • lista państw do których podróżowaliście w ciągu ostatnich 5 lat.
tropimy-2017-pnw-golden-gate-fb-6
Golden Gate tuż po zachodzie słońca

W trakcie wypełniania

Zapiszcie numer wniosku

Na początku wypełniania wniosku pojawi się unikalny numer wniosku. Warto skopiować go sobie (np. do Notatnika) i zapisać. Będzie potrzebny przy umawianiu wizyty w ambasadzie. Przyda się także, gdy w trakcie wypełniania coś pójdzie nie tak i będziecie musieli zalogować się ponownie. Posiadając ten numer nie będziecie musieli pisać wszystkiego od początku.

Zapisujcie wniosek podczas wypełniania

Na końcu każdej strony istnieje możliwość zapisania wniosku. Róbcie to za każdym razem zanim przejdziecie dalej. Do ostatniej zapisanej strony możecie wrócić, jeśli system Was wyrzuci lub jeśli będziecie chcieli dokończyć później.

Tłumaczenia

Wniosek w całości jest w języku angielskim i nie używa się w nim polskich znaków. Wyjątek stanowi pole „Full name in native alphabet”, gdzie wpisujemy nasze imię i nazwisko z wszystkimi „ogonkami”.

Wypełniając wniosek możecie wybrać język polski jako „język podpowiedzi”. Wtedy po najechaniu kursorem na dane pytanie pojawi się jego tłumaczenie na język polski. Niestety nie zawsze działa to poprawnie, a przynajmniej w mojej przeglądarce rzadko wyświetlało się prawidłowo.

Tłumaczenia wszystkich pytań na język polski znajdziecie tutaj.

W części dotyczącej służby wojskowej przydadzą się tłumaczenia stopni wojskowych.

Dolina Monumentów
Dolina Monumentów

Umawianie wizyty w konsulacie

Po wypełnieniu i elektronicznym podpisaniu wniosku DS-160 należy zarejestrować się w systemie do umawiania spotkań z konsulem.

Podczas umawiania spotkania pojawi się możliwość opłacenia wniosku. Najwygodniej zapłacić kartą – opłata pojawi się od razu, nie musicie czekać na żadne księgowania i od razu możecie umówić termin wizyty.

Jeśli załatwiacie wizy jako rodzina, możecie umówić się na jedno spotkanie i wtedy wszystko załatwiacie w ambasadzie razem. Podczas umawiania się na rozmowę pojawi się pytanie o to, czy chcecie na spotkanie zarejestrować się z towarzyszami podróży. Płatność pojawi się w jednym z kolejnych kroków, więc będziecie mogli opłacić wszystkie wnioski jednocześnie.

Czas oczekiwania na rozmowę w konsulacie

Pierwsze wolne terminy w konsulacie w Warszawie i Krakowie możecie zobaczyć tutaj.

Kto nie musi odbywać rozmowy?

Istnieją trzy sytuacje, w których osobista wizyta w konsulacie nie jest konieczna.

Dzieci poniżej 14. roku życia

Dzieci, które mają mniej niż 14 lat nie muszą stawiać się z rodzicami na rozmowie w konsulacie, o ile nigdy wcześniej wizy im nie odmówiono. Jeśli staracie się o wizę całą rodziną wystarczy, że zabierzecie ze sobą ich paszporty. Oczywiście wcześniej należy wypełnić i opłacić dla nich osobne wnioski i dołączyć je jako towarzyszy podróży w trakcie umawiania spotkania w systemie.

Sytuacja jest jeszcze prostsza jeśli jedno lub oboje rodziców posiada wizę i załatwiacie wizę dla dziecka. Wypełniacie wtedy jego formularz DS-160, opłacacie go, a w trakcie umawiania spotkania w systemie pojawi się możliwość wysyłki dokumentów do ambasady bez konieczności wizyty. W takim przypadku załącza się kopie wiz rodziców. Tu uwaga: jeśli jedynym dokumentem tożsamości dziecka jest paszport, należy zrobić sobie jego kopię przed wysyłką paszportu do ambasady. Będzie ona niezbędna do odbioru dokumentu z wbitą wizą. Nie jest to potrzebne jeśli dziecko ma jakiś inny dokument, np. legitymację szkolną czy dowód osobisty.

Osoby powyżej 80. roku życia

Drugą grupą osób, które mogą ubiegać się o wizę bez konieczności wizyty w konsulacie są osoby powyżej 80. roku życia, którym nigdy wcześniej nie odmówiono wizy.

Przedłużenie wizy

Warto pamiętać, że jeśli ubiegacie się o kolejną wizę, a poprzednia jest jeszcze ważna lub straciła ważność w ciągu ostatnich 12 miesięcy to także możecie ubiegać się wydanie wizy bez wizyty w ambasadzie.

Tutaj warunków do spełnienia jest niestety więcej. Wcześniej nie odmówiono Wam żadnej wizy, podczas wyrabiania poprzedniej pobrano Wam odciski 10 palców, a wiza została Wam przyznana na pełny okres ważności (w przypadku wiz turystycznych to 10 lat).

Więcej o ubieganiu się o wizę bez konieczności przeprowadzania rozmowy przeczytacie tutaj.

Kanion Antylopy
Kanion Antylopy

Jak wygląda wizyta w konsulacie?

Przed ambasadą/konsulatem należy stawić się na godzinę, na którą się umówiliście. Oczywiście warto być chwilę wcześniej, ale bez przesady. Umówiona godzina to czas, kiedy zostaniecie wpuszczeni do ambasady, a nie dokładny czas rozmowy.

Przed wejściem zostaniecie odhaczeni na liście i w odpowiednim momencie wpuszczeni do środka. Tam czeka Was przejście przez kontrolę bezpieczeństwa – taką jak na lotnisku. Do ambasady nie wolno wnosić żadnych dużych toreb, czy walizek. Te możecie zostawić np. w schowkach na Dworcu Centralnym, który jest niedaleko. Słyszałam też, że fotograf, który znajduje się po drugiej stronie ulicy za drobną opłatą także przechowa Wasz bagaż. Możecie wejść z torebką rozmiaru max. kartki A4.

Przed kontrolą bezpieczeństwa zostaniecie poproszeni o zostawienie telefonów komórkowych w zamykanym schowku. Nie można ich wnosić na teren budynku.

Następnie zostaniecie poproszeni o paszporty i zostaną Wam pobrane odciski palców.

Ostatnim krokiem jest rozmowa z samym konsulem, która odbywa się po polsku. Często jest to po prostu potwierdzanie informacji, które już podaliście we wniosku. Jeśli wyobrażacie sobie, że konsul siedzi za mahoniowym biurkiem otoczony amerykańskimi flagami a Wy siadacie przed nim w skórzanych fotelach to porzućcie to wyobrażenie. Rozmowa odbywa się przy okienku podobnym do tego na poczcie i takich okienek jest kilka.

Pytania, które dostali moi rodzice i teściowie podczas ubiegania się o wizy w ostatnim czasie były następujące:

  • czym się zajmujecie, gdzie pracujecie,
  • na jak długo i dokąd się wybieracie,
  • czy macie rodzinę w USA – moja mama ma siostrę, więc padło pytanie, czy ma amerykańskie obywatelstwo,
  • czy macie dzieci, wnuki 🙂
  • czy dzieci mają/będą się starać o amerykańską wizę.

Całość samej rozmowy trwała może ze 3 minuty.

Odbiór paszportu

Jeśli wiza zostanie przyznana Wasz paszport zostaje w ambasadzie. Podczas umawiania się na spotkanie decydujecie w jaki sposób będziecie mogli go odebrać. Do wyboru jest odbiór osobisty w jednym z oddziałów firmy kurierskiej TNT (opcja darmowa) lub wysyłka kurierem pod wskazany adres (opcja płatna przy odbiorze 24 PLN per paszport). I w jednej i drugiej opcji aby odebrać paszport musicie pokazać swój dokument ze zdjęciem. Jeśli paszport odbiera ktoś za Was potrzebny jest oryginał lub kopia jakiegoś Waszego dokumentu tożsamości, pisemne upoważnienie oraz jakiś dokument ze zdjęciem osoby, która odbiera. W upoważnieniu należy wpisać imię i nazwisko osoby upoważnionej do odbioru Waszego paszportu, a także numer jej dokumentu, np. dowodu osobistego. Wszystkie te dokumenty są sprawdzane przez kuriera, więc warto się na to przygotować. Dodatkowo upoważnienie kurier zabiera ze sobą.

Nietypowe przypadki

W przypadku amerykańskich wiz pojawia się wiele wątpliwości co robić w różnych szczególnych sytuacjach

Wiza w nieważnym paszporcie

Jeśli dostaliście wizę np. na 10 lat, ale wcześniej Wasz paszport stracił ważność nie musicie wyrabiać nowej wizy. Lecąc do Stanów zabieracie oba paszporty ze sobą: stary i nowy i wszędzie pokazujecie oba.

Trzeba jednak pamiętać o dwóch rzeczach.

Po pierwsze: odbierając nowy paszport w biurze paszportowym ten stary zostanie przedziurkowany. Dopilnujcie, aby strona z wizą pozostała nienaruszona! Nie stanowi to żadnego problemu, ale należy zwrócić na to uwagę, bo przedziurkowana wiza jest nieważna.

Po drugie: lecąc z dwoma paszportami najprawdopodobniej będziecie mieli problem, żeby odprawić się on-line. Nie denerwujcie się tym – systemy głupieją jeśli wiza jest w starym, nieważnym paszporcie. Odprawicie się tuż przed wylotem na lotnisku przy stanowisku nadawaniu bagażu.

Wiza po ślubie, po zmianie nazwiska

Ten przypadek budzi zawsze sporo wątpliwości, sporo par chciałoby wyjechać w podróż poślubną do USA. Co w takim przypadku z wizą? Jeśli posiadacie wizę i wychodzicie za mąż zmieniając nazwisko musicie wymienić paszport na nowy – z nowym nazwiskiem.

Oficjalne stanowisko ambasady jest takie, że „zalecają wyrobienie nowej wizy”, no ale to wiąże się z ponowną opłatą i przechodzeniem całej procedury. Z doświadczeń członków naszej facebookowej grupy Podróże po USA wynika, że nie trzeba tego robić.

W takim przypadku w podróż do USA należy zabrać nowy paszport, stary paszport, w którym jest wiza na panieńskie nazwisko, oryginał aktu małżeństwa (wystarczy ten skrócony, który dostaje się w urzędzie) oraz jego tłumaczenie na język angielski. Tłumaczenie powinno być zrobione przez tłumacza przysięgłego. Alternatywnie można wystąpić w urzędzie o „międzynarodową” wersję aktu małżeństwa.

Warto również pamiętać, że paszport na stare nazwisko jest ważny przez 60 dni od dnia zmiany nazwiska, więc jeśli lecicie do USA tuż po ślubie to nie ma potrzeby wyrabiania na cito nowego paszportu.

Las Vegas
Las Vegas

Data ważności wizy

Warto pamiętać o tym, że data ważności wizy mówi o tym, do kiedy możecie wjechać na teren Stanów Zjednoczonych. Dopiero wtedy wbijają Wam w paszport pieczątkę z datą, do której musicie opuścić USA.

Praca, studia, życie za granicą a staranie się o amerykańską wizę

Jedną z najważniejszych kwestii przy staraniu się o amerykańską wizę jest udowodnienie swoich związków z krajem, w którym się mieszka (i w którym staracie się o wizę). Należy wykazać, że nie macie motywacji do tego, aby wyjechać do USA i zostać tam nielegalnie. Niestety nie zawsze jest to takie proste i oczywiste. Nasz znajomy wyjechał na kontrakt do Toronto, miał tam dobrą posadę i postanowił, że pozwiedza USA, skoro jest już tak blisko. W ambasadzie w Toronto wizy mu odmówiono. Prawdopodobnie dlatego, że zbyt krótko był w Kanadzie. W takim przypadku pewnie lepiej by było, gdyby wizę do USA załatwił sobie jeszcze w Polsce przed wyjazdem do Kanady. Z drugiej strony inni nasi znajomi bez problemu dostali wizę amerykańską w Vancouver, chociaż się od 3 lat w podróży dookoła świata, a w Kanadzie byli na rocznej wizie typu Work&Holiday. Nie ma niestety reguły.

Wszelkie informacje dotyczące ubiegania się o wizy znajdziecie na oficjalnej stronie tutaj. Warto zajrzeć także do sekcji z najczęściej zadawanymi pytaniami tutaj.
Savannah
Savannah, Georgia
A jak już będziecie mieć wizę w paszporcie polecam nasze trasy na amerykańskie podróże:

Wszystkie nasze amerykańskie teksty znajdziecie tutaj.

Jug Handle State Reserve
Pozdrawiamy z Jug Handle State Reserve w Kalifornii!