Następny przystanek po Yosemite to Sequoia National Park, czyli Park Narodowy Sekwoi. Sekwoje, wiadomo, największe drzewa na świecie. I… tyle o nich wiedzieliśmy przed wjazdem do parku. A kryją one w sobie trochę tajemnic! Dzisiaj serwuję Wam 12 ciekawostek związanych z tymi fascynującymi roślinami. 

1
Największe, czy najwyższe? To jak to w końcu jest? Potocznie mówiąc sekwoje tak naprawdę mówimy o sekwojach wieczniezielonychnajwyższych drzewach świata i sekwojach olbrzymich, a w zasadzie mamutowcach olbrzymich – największych objętościowo drzewach na świecie.

sequoia

2

Sekwoje wieczniezielone, czyli te najwyższe, rosną w Parku Narodowym Redwood, w północnej Kalifornii – w nadoceanicznym pasie pomiędzy Big Sur, a południem stanu Oregon.

3
W Redwood rośnie także najwyższe drzewo na świecie: Hyperion, które ma 115,5 m. Uwielbiam jego imię – znowu odsyłam do książki Dana Simmonsa. Dokładna lokalizacja Hyperiona, a także pozostałych 9 najwyższych drzew świata, trzymana jest w tajemnicy. Oczywiście w obawie przed turystami. Wiadomo jedynie, że 3 najwyższe znajdują się właśnie w Redwood.
4
Sekwoje olbrzymie najlepiej oglądać w Parku Narodowym Sekwoi, który znajduje się we wschodniej części pasma górskiego Sierra Nevada, na południe od Yosemite. To jedyne miejsce na świecie, gdzie te drzewa rosną naturalnie.
5
Park Narodowy Sekwoi to drugi ustanowiony park narodowy w USA (po Yellowstone)  – istnieje od 1890 r.
6
W Sequoia NP można zobaczyć największe drzewo na świecie: General Sherman, którego waga szacowana jest na 1200-2000 ton, co czyni je największym żywym organizmem na ziemi. W porównaniu z Hyperionem jest niewielki, ma „tylko” 84 m, ale jego pień ma 8 m średnicy! Jego wiek szacuje się na 2300-2700 lat! Nieźle, co? Jak następnym razem będziecie blisko Ratusza Miasta Głównego w Gdańsku, albo budynków Kukurydzy w Katowicach, albo budynku Warta Tower przy Alejach Jerozolimskich w Warszawie to pomyślcie o Generale Shermanie – ma taką wysokość jak te budynki!
7
Sekwoje są bardzo odporne – związki chemiczne zawarte w drewnie i korze drzewa uodparniają je na insekty i grzyby, a gruba kora izoluje od większych szkód spowodowanych pożarem. W rzeczywistości drzewa te giną najczęściej od… powalenia. Ich system korzeniowy jest dość płytki, więc jego uszkodzenie w połączeniu ze zbyt wilgotnym podłożem i silnym wiatrem może doprowadzić do upadku takiego kolosa.
8
W przewróconej sekwoi łatwiej wyciąć dziurę niż ją usunąć. W Parku Narodowym Sekwoi są także miejsca, gdzie w przewróconych na drogę sekwojach wycięto tunele wielkości samochodu! Chcieliśmy tam pojechać, ale… akurat ta droga była zamknięta i w remoncie. Taka karma.
9
W normalnym lesie pożar to tragedia, ale dla sekwoi ogień jest… pożyteczny. Szyszki mamutowców z zamkniętymi łuskami mogą wisieć na drzewie wiele lat. Część z nich otwierają wiewiórki i pozwalają wypaść nielicznym nasionom, ale jest to znikomy procent. Dopiero ciepło pożaru powoduje, że szyszki osuszają się, otwierają i nasiona spadają na ziemię. Same sekwoje są na ogień odporne, więc nic groźnego im się nie dzieje, natomiast okoliczne niższe drzewa i krzewy po spaleniu i przysypaniu nasion są dla nich świetnym nawozem. Ogień daje życie.
10
Pamiętacie, jakim kolorem malowaliście pnie drzew na obrazkach na plastyce w podstawówce? Taka soczyście brązowa kredka w barwie cynamonu, prawda? Widzieliście taki kolor pni w Polsce? Bo my nie. Ale taki kolor mają pnie sekwoi, świetnie to wygląda. Spacerując wśród tych kolosów czujecie się, jak krasnoludki w kolorowance dla dzieci.
11
W Parku Narodowym Sekwoi w kilku miejscach można zobaczyć odciski drzew. Są zrobione z małych kamiennych płytek i pokazują, jak wielki jest przekrój danego drzewa tuż przy ziemi.
sequoia

Odcisk Generała Shermana

12
Sekwoję olbrzymią można obejrzeć także w Polsce. Największy przedstawiciel tego gatunku w naszym kraju rośnie w miejscowości Brwice w województwie zachodniopomorskim. Drzewo ma 88 lat i 27 metrów wysokości, czyli trochę więcej niż ⅓ wysokości Generała Shermana.

A na deser misie.

To niedźwiedzie czarne, inaczej zwane amerykańskimi lub baribalami. Nie są tak niebezpieczne jak niedźwiedzie grizzly. W Parku Narodowym Sekwoi spotkaliśmy je dwa razy. Raz było je widać bardzo wyraźnie, bo dwa osobniki siedziały na środku polany otoczonej sekwojami i szukały tam jedzenia. Uwielbiam podglądać zwierzęta w ich naturalnym środowisku.

baribal

Baribal w PN Sekwoi

baribal

Baribal. Ma biały kołnierzyk!

Park Narodowy Sekwoi – informacje praktyczne

  • Baribale obserwowaliśmy na szlaku spacerowym Big Trees Trail. To ścieżka wiodąca wokół dużej polany, wzdłuż niej rosną sekwoje. Przy samym szlaku są tylko pojedyncze miejsca parkingowe dla niepełnosprawnych, zaparkować można kawałek dalej przy Giant Trees Museum i boczną ścieżką dojść do Big Trees Trail. Możecie również zostawić auto na innym parkingu i dojechać shuttle busem.
  • PN Sekwoi położony jest wysoko, więc nawet latem nocą może być chłodno. Weźcie to pod uwagę planując nocleg pod namiotem.
  • My nocowaliśmy na Stony Creek Campground, który znajduje się jeszcze przed wjazdem do Parku (pomiędzy Yosemite, a Sekwojami). Bardzo spokojny kamping, na miejscu jest murowany budynek z toaletą i umywalkami z zimną wodą, ale nie ma w nim prądu ani światła – nie planujcie doładowywania żadnego sprzętu.

A tutaj vlog z naszego pobytu w Parku Narodowym Sekwoi: