Zwiedzanie Londynu i Paryża – ile już tekstów na ten temat czytaliście w internecie? Czy da się o tym napisać coś nowego? Da się – jeśli w taką podróż wysyła się dwie siostry. Moją mamę i jej siostrę.

Do tej pory na blogu pisaliśmy tylko o wyjazdach, które sami zrealizowaliśmy, ale dzisiaj robię małe odstępstwo od tej reguły. Przedstawiam plan na 10-dniowy wyjazd do Londynu i Paryża, który przygotowałam z pomocą mojej bratowej Ani dla mojej mamy Agnieszki i jej siostry Elżbiety. Sytuacja była o tyle skomplikowana, że Agnieszka mieszka w Polsce i nie mówi po angielsku, co nie stanowi problemu, bo Elżbieta zna angielski bardzo dobrze, ale… od 30 lat mieszka w Stanach. Żadna z nich nie robiła wcześniej takich zagranicznych wyjazdów na własną rękę. Doszły do wniosku, że zamiast spotykać się jak zwykle w Polsce albo w Stanach, wyjadą gdzieś razem pozwiedzać – tylko we dwie. Bardzo kibicowałam temu pomysłowi, więc zorganizowanie dla nich planu takiego wyjazdu było czystą przyjemnością.

Po lewej moja mama Agnieszka, po prawej ciocia Elżbieta

Wycieczka została ułożona w taki sposób, że siostry spotkały się na lotnisku w Londynie niemal w tym samym czasie: jedna przyleciała z Warszawy, druga z Bostonu. Następnie spędziły 4 dni w Londynie, szybkim pociągiem przejechały do Paryża i tam spędziły kolejne 5 dni, razem pojechały na lotnisko i jedna wróciła do Bostonu, a druga do Warszawy. Stworzyłam dla nich szczegółowy plan zwiedzania razem z niezbędnymi mapkami i informacjami dla kogoś, kto pierwszy raz będzie w Londynie i Paryżu. W połączeniu z mapami Google w telefonie świetnie sobie poradziły i – z tego co mi wiadomo – świetnie się bawiły.

Wyjazd odbył się na początku maja 2017, poniżej dzielę się z Wami szczegółami.

W tekście dzielę się z Wami planem wycieczki dzień po dniu, ale mam dla Was także dokładny plan, który przygotowałam dla Agnieszki i Elżbiety. Plik PDF z gotowym planem na wyjazd zawiera w sumie 28 stron gotowych do druku, w tym mapki (mapki w tekście, a także linki do map w Google Maps, więc możecie wykorzystać je używając swojego telefonu na miejscu!), wskazówki dojazdu, informacje o transporcie, biletach i kosztach wstępu i ciekawostki nt. zwiedzanych miejsc. Dodatkowo plik przygotowany jest w taki sposób, że każdy dzień możecie wydrukować osobno i na wycieczkę zabierać ze sobą tylko wybrane kartki. Aby otrzymać plan wyjazdu gotowy do druku wystarczy, że zostawicie nam swój adres e-mail. W mailu zwrotnym od nas otrzymacie link do pliku do ściągnięcia.

Jeśli w ciągu 24h nie otrzymacie linku koniecznie napiszcie do nas na pim@geekipodrozniki.pl.

Bilety lotnicze i transport Londyn – Paryż

Kryteria doboru biletów lotniczych także były wyjątkowe. Nie szukałam tym razem biletów najtańszych, chociaż miałam pewną dowolność jeśli chodzi o wybór dat. Najważniejsze jednak było to, żeby siostry spotkały się na tym samym lotnisku i najlepiej w podobnym czasie. Podobnie z powrotem. Elżbieta lecąc z USA mogła dolecieć tylko na główne lotniska, więc odpadał zakup biletów w tanich liniach dla Agnieszki. Ostatecznie Elżbieta przyleciała z Bostonu do Londynu liniami Virgin Atlantic, a Agnieszka lecąc z Warszawy LOTem była na Heathrow… 15 minut wcześniej. Spotkały się przy stacji metra na lotnisku. Dodatkowo dla Agnieszki był to pierwszy wyjazd z (tylko!) bagażem podręcznym i… była zachwycona!

W połowie wyjazdu czekał je przejazd szybkim pociągiem Eurostar do Paryża. Podróż trwa trochę ponad 2 godziny, a bilety kupicie tutaj.

Z Paryża dziewczyny wracały z głównego lotniska Charles de Gaulle’a, Elżbieta wróciła do Bostonu liniami Delta, a Agnieszka tym razem poleciała do Warszawy Air France.

Jeśli organizujecie taki wyjazd z Warszawy to dodam, że bilety lotnicze Agnieszki w terminie 3-12 maja 2018 kosztowały ok. 890 PLN (bez bagażu nadawanego do luku, jedynie podręczny). Lecąc tanimi liniami da się to zorganizować taniej, ale dojazd z lotnisk do centrum zajmie dłużej.

Londyn – gdzie się zatrzymać

W Londynie zależało mi na tym, żeby hotel lub ewentualnie apartament był jak najbliżej centrum, żeby dziewczyny miały wszędzie blisko. Stanęło na Dover Hotel – B&B, który nie dość, że spełnia te kryteria to jeszcze jest rzut beretem od stacji Victoria, do której dojechały wygodnie metrem z lotniska. Dodatkowo łatwo było stamtąd dostać się na dworzec St. Pancras, z którego miały pociąg do Paryża. W cenie pokoju jest śniadanie.

Londyn – jak poruszać się po mieście

Po mieście najlepiej poruszać się komunikacją miejską, czyli głównie metrem lub pieszo. Najwygodniej zaopatrzyć się w OysterCard, czyli kartę na komunikację w Londynie. Kartę doładowuje się w trybie pay-as-you-go, czyli z każdym przejazdem ściągana jej z niej odpowiednia kwota. W zależności od trasy i strefy, w jakiej będziecie się poruszać jeden przejazd z kartą Oyster kosztuje 2,90 GBP (lub 2,40 GBP poza godzinami szczytu), ale maksymalnie w ciągu dnia ściągane jest 6,80 GBP. Za podróż z lotniska do centrum po 10:00 zapłacicie 3,10 GBP, podróż trwa 50-60 min. Każdy pasażer musi mieć swoją kartę Oyster, płaci się za nią 5 GBP depozytu. Zwracając kartę przy wyjeździe z Londynu oddadzą Wam niewykorzystane pieniądze i depozyt.  Na początek proponuję doładować kartę kwotą 10-15 GBP, w razie potrzeby zawsze można dorzucić nowe środki w automacie na stacji metra lub w punkcie obsługi.

Paryż – gdzie się zatrzymać

W Paryżu znalazłam niewielki hotelik w 2. Dzielnicy: Hotel De La Cite Rougemont. Znajduje się w klimatycznej bocznej uliczce. W ofercie są dostępne śniadania (8 EUR), ale równie dobrze możecie stołować się w okolicznych knajpkach.

Hotel Cite Rougemont w Paryżu

Paryż – jak poruszać się po mieście

W Paryżu, podobnie jak w Londynie najwygodniej poruszać się metrem. Najwygodniej kupić karnet 10 biletów jednorazowych t+ za 14,90 EUR.  Na początek możecie kupić jeden karnet, potem sobie dokupicie w razie potrzeby. Na pojedynczym bilecie możecie podróżować do 1,5h, kasujecie go przy wejściu do metra, czasem trzeba go skasować ponownie, jeśli się przesiadacie do innej linii  – wtedy kasuje się ponownie ten sam bilet. Warto zaopatrzyć się w mapki linii metra, które znajdują się na każdej stacji.

Londyn i Paryż – dzień po dniu

Dzień 1 – Londyn

Jeśli dotrzecie do Londynu rano to na resztę dnia proponuję spokojny spacer po najważniejszych zabytkach Londynu w centrum. Na trasie znajdują się Pałac Buckingham, St James Park, siedziba premiera Wielkiej Brytanii, Churchill War Rooms, Pałac Westminsterski, Big Ben i Opactwo Westminsterskie. Cały spacer w podstawowej wersji ma długość ok. 5 km.

Dzień 2 – Londyn

Dzień rozpoczyna się od uroczystej zmiany warty pod Pałacem Buckingham. Potem czas na zwiedzanie muzeów w South Kensington – do wyboru m. in. Victoria and Albert Museum, Muzeum Historii Naturalnej lub Muzeum Nauki i Techniki. Warto dopasować plan w taki sposób aby ten dzień zwiedzania był dniem roboczym – muzea w Londynie są darmowe i w weekendy mogą być zatłoczone. Po lunchu czas na spacer po pobliskim Hyde Parku – najpopularniejszym londyńskim parku. Stamtąd pod wieczór można udać się na spacer Oxford Street – najbardziej handlową ulicą w Londynie.

Dzień 3 – Londyn

Jeśli to sobota – jedziemy na Notting Hill, gdzie w soboty odbywa się najciekawszy pchli targ Portobello Market. Po lunchu na Notting Hill polecam Muzeum Figur Woskowych Madame Tussauds – raz w życiu warto je odwiedzić. A jak już jesteście w okolicy to tuż za rogiem znajduje się 221b Baker Street – czyli dom i muzeum Sherlocka Holmes’a. Jak wystarczy sił to wieczorem pozostaje spacer po pobliskim Regent’s Park.

Agnieszka z Lordem Vaderem ♥ w Muzeum Figur Woskowych
Muzeum Sherlocka Holmesa

Dzień 4 – Londyn

Tym razem do wyboru są dwie opcje.

Opcja I: Mała Wenecja, rejs kanałem do parku (ok. 10 GBP/os.), spacer po Regent’s Park i Camden Town.

Wybierając tę opcję zaliczacie spacer po Little Venice, rejs wodną taksówką do Camden Town i spacer po tej, trochę dziwnej i kiczowatej dzielnicy Londynu. Jeśli nie byliście w Regent’s Park w dniu nr 3 to możecie dorzucić ten spacer tutaj. Ta wycieczka jest tańsza.

Opcja II: rejs statkiem po Tamizie, wycieczka w dwie strony ze stopem w Tower of London i w planetarium Greenwich (południk zero).

Opcja droższa. Obejmuje rejs statkiem po Tamizie, zwiedzanie Tower of London, gdzie są m.in. królewskie klejnoty oraz wizytę w planetarium w Greenwich, gdzie znajduje się południk zerowy.

Tamiza i London Eye
Tamiza i London Eye
Widok na Londyn z obserwatorium w Greenwich
Widok na Londyn z obserwatorium w Greenwich

Dzień 5 – Londyn, Paryż

To dzień transferu z Londynu do Paryża. Jeśli dotrzecie wczesnym popołudniem do Paryża to po zakwaterowaniu się w hotelu możecie wybrać się na zachód słońca i piknik pod wieżę Eiffel’a.

Dzień 6 – Paryż

Jeśli chcecie wjechać na wieżę Eiffel’a to najlepiej pojawić się w kolejce do kas od samego rana. Kolejny punkt programu obejmuje dzielnicę Montmartre. Najważniejszym punktem jest biała bazylika Sacre Coeur, ale zdecydowanie warto przespacerować się tamtejszymi uliczkami i zobaczyć Muzeum Salvatora Dali, Ścianę Miłości, czy słynny wiatrak kabaretu Moulin Rouge. Wracając można zahaczyć jeszcze o ekskluzywną Galerię Lafayette i piękną Operę Garniera, z której pochodzi „Upiór w Operze”. Jeśli starczy czasu (i sił) tego dnia można podjechać jeszcze na cmentarz Pere Lachaise, gdzie znajdują się groby wielu słynnych ludzi.

Dzień 7 – Paryż

Dzisiaj poruszacie się pomiędzy Łukiem Triumfalnym a Luwrem. Po drodze czeka Was spacer po Polach Elizejskich, Ogrodach Tuileries, miniecie plac de la Concorde, muzeum d’Orsay i Palais Bourbon. A na koniec czeka Was zwiedzanie jednego z największych na świecie muzeów sztuki, czyli Luwru.

Agnieszka i Elżbieta pod Łukiem Triumfalnym
Agnieszka i Elżbieta pod Łukiem Triumfalnym

Dzień 8 – Paryż

Będąc w Paryżu nie należy pomijać Katedry Notre Dame i to od niej zaczyna się kolejny dzień w Mieście Miłości. Następnie spacerując bardzo przyjemnymi uliczkami dzielnicy Łacińskiej zmierzacie w stronę Ogrodów Luksemburskich oraz Panteonu, gdzie pochowano wielu znanych Francuzów, a także m.in. Marię Skłodowską – Curie. Stąd można udać się na taraz widokowy w wieżowcu Montparnasse – czeka Was tam piękna panorama Paryża i coś czego nie widać ze szczytu wieży Eiffel’a, czyli właśnie wieża Eiffel’a 🙂 Wracając przez dzielnicę St. Germain Des Pres warto zajrzeć do kościoła św. Sulpicjusza (Eglise St. Sulpice), oraz do najstarszego kościoła w Paryżu: Eglise de Saint Germain des Pres.

Katedra Notre Dame
Katedra Notre Dame
Paryż
Paryż
Fontanna Medyceuszy w Ogrodach Luksemburskich
Fontanna Medyceuszy w Ogrodach Luksemburskich

Dzień 9 – Paryż

Czas na wycieczkę poza Paryż – do Pałacu w Wersalu. Będąc tam warto zwiedzić także olbrzymie pałacowe ogrody. Przemek Wersal nazywa paryskim Wilanowem 🙂

Wersal
Wersal
Ogrody w Wersalu
Ogrody w Wersalu

Dzień 10 – Paryż

To dzień powrotu. W zależności od godziny Waszego lotu od rana można zaplanować zwiedzanie atrakcji, które nie zmieściły się we wcześniejszych dniach. Polecam wycieczkę na cmentarz Pere Lachaise (który prawdopodobnie ominęliście wcześniej) albo paryskie katakumby.

Dokładny plan w wygodnym pliku PDF dostaniecie na maila po zapisaniu się do naszego newslettera.

Jeśli w ciągu 24h nie otrzymacie linku do pliku koniecznie napiszcie do nas na pim@geekipodrozniki.pl.

Koniecznie dajcie znać, jeżeli powyższe informacje okażą się dla Was przydatne!