Czas na podsumowanie 2016 pod kątem książek podróżniczych, które przewinęły się przez nasze mieszkanie, ułożyły się w stosy na stolikach nocnych, zmieściły się na Kindle’u, do torebki w drodze do pracy i walizki w podróży.
Na początku roku postanowiłam zapisywać wszystkie książki, które przeczytam, żeby wreszcie ocenić ile ich jest ich w ciągu roku. Teraz, czyli w połowie grudnia na liczniku mam 27 pozycji. Myślę, że do końca roku dobiję do 28-29. Zawsze uważałam, że przeczytanie 52 książek rocznie (czyli jednej tygodniowo) mnie przerasta, ale z (prawie) 30. jestem nawet bardziej niż zadowolona 🙂
W tej edycji postanowiłam podrzucić Wam to, co przeczytałam przez cały rok. Listuję także to, co czeka na moim „stosiku wstydu”, czyli wieżyczce z książek na nocnym stoliku. Zatem nie będzie to typowy poradnik prezentowy (tych już na pewno zdążyliście się naczytać gdzieś indziej), ale może coś z naszej listy Was zainspiruje? Tym bardziej, że zbliża się Gwiazdka, a książka jest zawsze dobrym prezentem, także dla siebie. Zapraszam!
Książki o tematyce podróżniczej przeczytane w 2016
Nowy Jork
Nowy Jork – od Mannahatty do Ground Zero, Magdalena Rittenhouse
Tę książkę już Wam chyba nie raz polecałam. Moim zdaniem to jedna z lepszych pozycji o The City. Dużo ciekawych historii, dzięki tej książce przekonałam się ile różnych obliczy ma Nowy Jork. Bardzo inspirująca do podróżowania i odkrywania tych wszystkich zakamarków samodzielnie.
Z Nowym Jorkiem na NY, Magdalena Muszyńska – Chafitz
Magda mieszka w NY, prowadzi bloga o życiu w Nowym Jorku (Little Town Shoes), jest także przewodniczką po mieście. Jej książka pełna jest praktycznych informacji, w dużej mierze nieszablonowych. Bardzo lekko się czyta.
Nowy Jork. Przewodnik niepraktyczny, Kamila Sławińska
Ta książka poleciała ze mną do Nowego Jorku, czytałam ją w samolocie. Autorka opowiada dużo swoich własnych historii związanych z Nowym Jorkiem, w którym mieszka. Wspomina o miejscach nieopisywanych w popularnych przewodnikach.
Mój Nowy Jork, Alessandra Mattanza
Książka tak naprawdę bardziej do oglądania, niż czytania. Słynni nowojorczycy opowiadają o swoim mieście. Bardzo ładnie wydana, pełna klimatycznych zdjęć, które przyspieszą zakup Waszych biletów do Nowego Jorku.
New York in Fifty Design Icons, Julie Iovine
To moja przypadkowa zdobycz w TK Maxx (uwielbiam grzebać w książkach w tym sklepie w poszukiwaniu perełek!). Opisuje 50 ikon designu związanych z Nowym Jorkiem i nie chodzi tylko budynki (choć tych jest bardzo dużo), ale także takie rzeczy jak logo New York Times, czy papierowe greckie kubki na kawę. Skondensowana forma, dużo ciekawostek. Nawet o tych najbardziej znanych miejscach, jak budynek Chryslera, dowiedziałam się czegoś nowego.
Route 66
Grona gniewu, John Steinbeck; Droga 66, Dorota Warakomska, Powrót na Route 66, Michael Zadoorian
O tych książkach (i o jeszcze kilku) pisałam już w tekście o Route 66, jeśli interesuje Was ta tematyka to zapraszam do tego tekstu, bo jest tam dużo inspiracji, nie tylko książkowych.
Inne o tematyce amerykańskiej
Alfabet amerykański, Andrzej Lubowski
Dużo pojęć i zjawisk ze świata kultury, polityki, historii oraz amerykańskiego stylu życia zebranych w porządku alfabetycznym. Autor ma dużą wiedzę, spędził w USA wiele lat, obejmując różne prominentne stanowiska. Dobry tytuł dla kogoś zainteresowanego Stanami Zjednoczonymi.
Detroit. Sekcja zwłok Ameryki, Charlie LeDuff
Jak to się stało, że Detroit z symbolu amerykańskiego przemysłu samochodowego, miasta przyszłości i prosperity stało się stolicą przestępczości i nędzy? Autor porzuca pracę dziennikarza w Nowym Jorku i wraca do swojego rodzinnego miasta. Trochę po to, żeby opowiedzieć o tym jak żyje się w mieście pełnym opuszczonych domów, biedy i rozpaczy. A trochę po to, żeby rozprawić się z historią własnej rodziny.
Przez Stany POPświadomości, Jakub Ćwiek
Ja właśnie czytam, ale Przemek połknął ją za jednym zamachem w samolocie do Nowego Jorku. Mówi o niej tak:
Wyobraźcie sobie coś takiego: bierzecie temat, który Was niesamowicie jara, znajdujecie miejsca w świecie z nim powiązane a potem ruszacie w kilkutygodniową podróż oglądając je i przeżywając punkt po punkcie 🙂 Tak zrobiła wesoła ekipa udając się na POPkulturowy roadtrip po wschodzie USA. Nie zabraknie filmowo-serialowo-książkowych tematów. A całą opowieść spisaną przez Kubę Ćwieka czyta się jednym tchem. Polecam!
Europa
Ani tu, ani tam. Europa dla początkujących i średnio zaawansowanych, Bill Bryson
Jeśli już trochę mnie znacie, to wiecie, że Billa Brysona czytam bardzo chętnie i bliskie mi jest jego poczucie humoru. To jedna ze starszych jego książek. Autor tym razem zmierza się z podróżą po Europie – swoim własnym śladem, czyli trasą, którą odbył 20 lat wcześniej.
Podróż dookoła świata
Gdzie jest Julia? Julia Raczko
Julka wyjechała w podróż dookoła świata i postanowiła nigdy z niej nie wrócić. Jak to się stało, że porzuciła pracę w jednej z polskich stacji telewizyjnych, spakowała plecak i ruszyła sama w nieznane przeczytacie w tym udanym debiucie literackim Julii. Książka jest napisana lekko, ale nietrywialnie, Julka opisuje zarówno dobre i złe rzeczy, podróż dookoła świata nie zawsze usłana jest różami. Ponadto w książce jest sporo informacji przydatnych przy planowaniu swojej własnej przygody dookoła globu.
Australia
Julia jest w Australii, Julia Raczko
A jeśli zaprzyjaźnicie się z Julką w jej pierwszej książce, to na pewno z chęcią sięgniecie po jej drugą opowieść. Tym razem Julia mówi o Australii, w której postanowiła osiąść na stałe, bo to tutaj właśnie spotkała… miłość swojego życia. Zabiera nas w podróż nie tylko po Kraju Kangurów (pełną praktycznych wskazówek!), ale także po życiu na emigracji na drugiej półkuli.
Australijczyk, Marek Niedźwiecki
To jeden z moich prezentów gwiazdkowych z ubiegłorocznej listy życzeń. No i muszę przyznać, że chyba największy zawód czytelniczy tego roku. Książka jest gruba, ale tekstu jest w niej relatywnie niewiele, a zdjęcia są po prostu słabe. Spodziewałam się czegoś dużo fajniejszego, ale może moje oczekiwania były zbyt wygórowane?
Śniadanie z kangurami. Australijskie przygody, Bill Bryson
Drugi Bryson w zestawieniu – tym razem australijski. Z właściwym sobie poczuciem humoru zabiera czytelników na antypody.
Sri Lanka
Do dzisiaj liczymy zabitych. Nieznana wojna na Sri Lance, Frances Harrison
Książka o zupełnie innej tematyce niż wszystkie poprzednie. Opowiada o wojnie domowej na Sri Lance, która skończyła się zaledwie kilka lat temu. O wojnie, o której świat nie wiedział zbyt wiele, a w trakcie jej trwania na północy, południe wyspy było otwarte na turystów. Przeczytałam ją przed naszym wyjazdem do tego kraju i żałowałam, że mamy zbyt mało czasu, aby odwiedzić północ wyspy, żeby zobaczyć, jak obecnie się tam żyje.
Poczekalnia
Te tytuły czekają na przeczytanie w najbliższym czasie. Chciałam tylko zaznaczyć, że to nie są wszystkie książki, które mam na stosiku. To tylko te z tematyki około-podróżniczej. Czasowy zakaz zakupu książek naprawdę bywa niezbędny w moim przypadku 😀
Nie będę o nich na razie nic pisała (no bo ich nie przeczytałam jeszcze), ale może coś wpadnie Wam w oko. Dam znać, czy warto je przeczytać w zestawieniu 2017 😉
- Samsara. Na drogach, których nie ma, Tomek Michniewicz
- Podróże małe i duże, czyli jak zostaliśmy światowcami, Wojciech Mann, Krzysztof Materna
- Długi film o miłości. Powrót na Broad Peak, Jacek Hugo-Bader
- Co to jest islam. Książka dla dzieci i dorosłych, Tahar Ben Jelloun
- Wszystkie wojny Lary, Wojciech Jagielski
- Z plecakiem przez świat. Vademecum podróżnika, Monika Witkowska
- Południki szczęścia, Elżbieta i Andrzej Lisowscy
- W Azji, Tiziano Terzani
- Indonezja itd. Studium nieprawdopodobnego narodu, Elizabeth Pisani
- Tańczymy już tylko w Zaduszki. Reportaże z Ameryki Łacińskiej, Szymon Opryszek, Maria Hawranek
- Busem przez świat. Australia za 8 dolarów, Karol Lewandowski
- Pozdrowienia z Korei. Uczyłam dzieci północnokoreańskich elit, Suki Kim
- Święta ziemia. Opowieści z Izraela i Palestyny, Marcin Gutowski
- Podróże z Charleyem. W poszukiwaniu Ameryki, John Steinbeck
A Wy czytaliście coś inspirującego w tym roku? Czekam na tytuły w komentarzach!
„Wszystkie wojny Lary” bardzo ciężka książka, ale w jeden dzień ją pochłonełam i polecam bardzo. Tej o Izraelu jakoś nie odnotowałam wcześniej, dzięki!
No, przymierzam się do niej od jakiegoś czasu, więc w końcu nadejdzie odpowiednia pora. Jak tą o Izraelu przeczytasz szybciej niż ja, to daj znać, jak wrażenia 🙂
Wszystkie książki o Nowym.Jorku bym pochłonęła; ) sporo pozycji z poczekalni nie znałam, dzięki 🙂
Powiem Ci Kasia, że mój 2016 zdecydowanie stał pod znakiem książek o Nowym Jorku 😉 a jestem na tyle zafascynowana tym miastem, że przywiozłam sobie stamtąd… kolejne 5 książek, których nie widziałam w polskich wydaniach 😛 One też są w poczekalni, zapomniałam je dorzucić do listy! Jeśli coś Ci podpasowało z listy to bardzo się cieszę – zawsze ciekawi mnie, co ludzie czytają i lubię takie zestawienia u innych.
Samsarę polecam miłośnikom przygód – a w ogóle to fajnie porównać, jak Tomek rozwinął pisanie, czytając Samsarę i którąś z jego ostatnich książek. Zupełnie różne opowieści!
Ja w tym roku miałam odpoczynek od książek podróżniczych 🙂 Za to na półce wylądowały dwie szpiegowskie cegły Severskiego, bo dwie pierwsze już przeczytałam i były świetne 🙂
Samsarę kupiłam już dość dawno, właśnie po tym, jak przeczytałam jego nowsze książki. Z tego co piszesz to jej przeczytanie może być jeszcze fajniejsze niż sądziłam – skoro tak widać różnice w sposobie pisania.
U mnie większość to jednak książki zahaczające o podróże w ten, czy inny sposób, ale nie tylko. Severskiego chyba czytał Przemek, bo gdzieś chyba mamy w domu te tomiszcza 😉
Co to jest Islam odradzam. tzn, jeśli się trochę na Islamie znasz, to nie dowiesz się nic nowego. Dla mnie jest to bardzo dobra książka, ale dla nastolatków.
A moja koleżanka ostatnio napisała bardzo pozytywną recenzję Krwi i Burzy – może Ci się spodoba: http://godsavethebook.blogspot.com/2016/12/demitologizacja-dzikiego-zachodu-krew-i.html