Bo czytanie to zawsze dobry pomysł!

W zeszłym roku zestawienia nie było. Pierwszy raz od 4 lat! Przygniotła mnie nowa rzeczywistość z niemowlakiem na stanie. W tym roku dzieć jest rok starszy, ale niewiele się zmieniło i też ledwo wyrabiam jeśli chodzi o blogowe sprawy. Ale postanowiłam, że w tym roku tekst książkowy się pojawi i oto jest! Tadam!

Pozostałe zestawienia znajdziecie tutaj: 2014, 2015, 2016 i 2017.

Zestawienie będzie trochę inne niż poprzednie.

Po pierwsze są książki, które przeczytaliśmy (ja lub Przemek) w ciągu ostatnich 2 lat (czyli w 2018 i 2019). Nie wszystkie, ale te najciekawsze.

Po drugie są książki nie tylko podróżnicze. Czytamy różne rzeczy i niektórymi bardzo chętnie bym się z Wami podzieliła, ale nie pasują mi do tej kategorii. A skoro to moje zestawienie to po co się ograniczać, prawda? Kto rozczytanemu zabroni?

Po trzecie – nie wszystkie te książki już przeczytaliśmy (chlip!). Natomiast wszystkie z nich posiadamy, więc to nie jest tak, że mamy je dopiero na listach (na liście książek, które chciałabym przeczytać mam ponad 200 pozycji, także tego…). Mamy je fizycznie, albo na kupce wstydu (przy łóżku, w salonie, na komodzie), albo w ebooku.

Poniżej zaznaczam, co przeczytaliśmy (i które z nas recenzuje), a co jeszcze niestety czeka. Aby było jasne, która opinia powstała po przeczytaniu, która w trakcie czytania, a która to tylko nasze nadzieje związane z czekającą nas lekturą.

To lecimy!

Okołopodróżnicze

Podróżuj lepiej, Anna i Marcin Nowakowie

Książka Ani i Marcina Nowaków, znani w sieci jako Wędrowne Motyle, prowadzą bloga gdziewyjechac.pl. To kompendium tego, jak zacząć podróżować samodzielnie, dużo i często, nawet jeśli pracujecie na etacie, macie ograniczony urlop i fundusze. Ania i Marcin zostawiają szereg wskazówek dotyczących niedrogiego i świadomego podróżowania, czyli tego właśnie jak podróżować lepiej. Za co się nie zabierają to robią to dobrze, więc byłam bardzo ciekawa jak wygląda ich pierwsza wydana książka – i powiem Wam, że wygląda świetnie. Jest pełna tabel, wykresów, praktycznych rad i pomysłów dotyczących podróżowania. Polecamy zwłaszcza dla kogoś, kto dopiero przymierza się do ruszenia w pierwsze samodzielne podróże.

Odetchnij od miasta, Aleksandra Bogusławska

To przewodnik po 63 wyjątkowych domach gościnnych w Polsce. Pięknie ilustrowany, bardzo zachęca do wizyty w każdym z tych miejsc. Tę książkę czytałam w zeszłym roku i podczas lektury zaskoczyło mnie, ile w Polsce jest wspaniałych miejscówek, w których można odpocząć! Wcale nie trzeba wyjeżdżać daleko, żeby spędzić wakacje w nietuzinkowym miejscu – i to w Polsce! O tym jak powstała książka jest autorka Aleksandra dzieli się tutaj.

W tematyce amerykańskiej

Elegia dla bidoków, J. D. Vance

Obraz białej, amerykańskiej biedoty z małych miasteczek z pasu Apallachów, zwanym „pasem rdzy”. Autor wywodzi się z tego środowiska, więc książka jest zbiorem jego wspomnień i próbą szerszego opisania tego środowiska.

Busem przez świat – Alaska i Kanada, Route 66, Ola i Karol Lewandowscy

Brak zeszłorocznego zestawienia powoduje, że w tym pojawiają się aż dwie książki Oli i Karola z bloga Busem przez Świat. Obie opowiadają o innych częściach ich wyprawy przez 3 Ameryki. Pierwsza o trasie z Chicago na Alaskę i z powrotem. Druga jedzie śladem słynnej Route 66, od Chicago do Los Angeles.

„Route 66” jest uzupełnieniem serii codziennych vlogów z tej właśnie podróży. Nieuniknione jest to, że część historii się powtarza, są jednak rozszerzone o historyczne lub popkulturowe tło. Najpierw obejrzyjcie vloga, potem zabierajcie się za książkę.

Co się stanie z Ameryką, Dorota Warakomska

Próba odpowiedzi na pytanie, dlaczego wybory w USA w 2016 wygrał Donald Trump zamiast Hilary Clinton. Można spotkać się z wieloma opiniami, że książka jest stronnicza, bo Dorota Warakomska nie kryje swojej sympatii do Clinton. Mnie się podobała.

Wolność i spluwa. Podróż przez uzbrojoną Amerykę, Dan Baum

To jedna z książek z mojej ulubionej serii amerykańskiej Wydawnictwa Czarne (pierwsza z trzech w tym zestawieniu). Porusza temat prawa do posiadania broni w Stanach Zjednoczonych. Bardzo mi się podobała, bo dotyka tematu z różnych stron i perspektyw. Autor jest miłośnikiem broni, a na potrzeby tej publikacji robi dodatkowe szkolenia, zdobywa prawo do noszenia broni ukrytej i wciąga się w środowisko pasjonatów. Rozmawia z ludźmi z wielu środowisk: od uczestników strzeleckich zawodów sportowych do byłego przestępcy, który strzelał w obronie własnej. Lektura pozwala choć trochę zrozumieć skomplikowany problem broni, z którym boryka się USA.

Dzieje kultury Stanów Zjednoczonych, Marek Gołębiowski

Tej książki jeszcze nie skończyłam, ale chyba właśnie w najbliższym czasie do niej wrócę. Nie spodziewałabym się, że podręcznik akademicki może być napisany w tak ciekawy sposób. Jeśli interesuje Was amerykańska kultura w ujęciu chronologicznym to jest to tytuł dla Was.

Ameryka.pl. Opowieści o Polakach w USA, Dorota Malesa

Ten tytuł czeka na stosiku wstydu. O Ameryce tym razem z perspektywy polskich imigrantów.

Walka o ulice. Jak odzyskać miasto dla ludzi, Janette Sadik – Khan, Seth Solomonow

To tytuł dla wszystkich zainteresowanych tematyką miast, tkanki miejskiej i urbanistyki. Autorka w latach 2007-2013 była komisarz ds. transportu w Nowym Jorku i dokonała tam małej rewolucji. Za jej kadencji wiele placów (w tym Times Square!) odzyskało swoją pierwotną funkcję i oddano je pieszym, zamykając na nich ruch samochodowy. Utworzono dziesiątki kilometrów ścieżek rowerowych, wprowadzono także system rowerów miejskich. Książka opowiada o tym, jak to się stało i jak stworzyć miasto przyjazne mieszkańcom. Będzie to ciekawa pozycja także dla miłośników Nowego Jorku.

W poszukiwaniu granic Ameryki, Stephen E. Ambrose

Kolejna książka czekająca w mojej kolejce (tak, zdecydowanie amerykańska tematyka jest moją ulubioną!). Ta dość obszerna pozycja opowiada historię wyprawy Lewisa i Clarka, którzy po raz pierwszy eksplorowali amerykański zachód. Wyprawa zakończona olbrzymim sukcesem, więc opowieść o niej również zapowiada się bardzo interesująco.

Shitshow! Ameryka się sypie, a oglądalność rośnie, Charlie LeDuff

Kolejna, po książce Warakomskiej, pozycja o tym dlaczego wybory w Stanach wygrał Trump. Autor wybiera się w podróż po USA i rozmawia z tymi, z którymi nikt rozmawiać nie chciał. A to oni zdecydowali o wyniku wyborów. Ciekawa jestem jaki jest efekt tej podróży.

Reportaże

Bracia Wright, David McCullough

To jedna z moich ulubionych książek w tym zestawieniu, nie wiem nawet, czy nie ulubiona. Świetnie napisana, bardzo ciekawa historia Orwella i Wilbura, czyli braci Wright – pionierów lotnictwa. Niesamowite jest to, jak nie poddawali się i dążyli do wyznaczonych przez siebie celów. Fascynujące, że w tak relatywnie krótkim czasie nastąpił taki przełom w tematyce lotnictwa. Bardzo polecam!

Zakonnice odchodzą po cichu, Marta Abramowicz

Wstrząsający reportaż o zakonnicach, które odeszły z zakonu. Uchylają rąbka tajemnicy, co je do tego skłoniło i jakie trudne i niestety skostniałe jest życie we wspólnotach. Interesujące!

Aleja Włókniarek, Marta Madejska

Ten reportaż podrzuciła mi Nieśmigielska po naszych materiałach o włókienniczej Łodzi (dzięki, Ela!). Opowiada o kobietach pracujących w łódzkich fabrykach. Próbuje rozwikłać historie włókniarek, dowiedzieć się skąd pochodziły, jak żyły i pracowały i dlaczego, mimo bardzo ciężkiej i wyczerpującej pracy, nie rezygnowały z niej. Ciekawe!

Wojna jest zawsze przegrana, Honorata Zapaśnik

Rozmowy z reporterami wojennymi i ich trudnej pracy. Póki co, czeka w mojej kolejce do przeczytania.

Geekowe i inne ciekawe

Astrofizyka dla zabieganych, Neil deGrasse Tyson

Mój gwiazdkowy prezent sprzed 2 lat, od najlepszego męża na świecie. Prosto o skomplikowanych sprawach: kosmosie, wszechświecie, czarnych dziurach, Wielkim Wybuchu i innych astrofizycznych aspektach. Znawcy tematu pewnie powiedzą, że to niewiele warta literatura popularna. Ja uważam, że dla kogoś kto jest ciekawy świata, a nie ma czasu na zgłębianie tematu ani kontemplację kosmosu to świetny tytuł. Czytałam z przyjemnością.

Zaufanie, czyli waluta przyszłości. Moja droga od zera do 7 milionów z bloga, Michał Szafrański

Michał, czyli autor bardzo popularnego bloga finansowego Jak oszczędzać pieniądze,dokładnie opisuje swoją drogę od zera do 7 milionów z bloga. I robi to w swoim stylu, czyli z masą szczegółów i interesujących faktów. Czyta się świetnie.

Narratologia, Paweł Tkaczyk

Recenzuje Przemek.

Paweł Tkaczyk pisze o tym, jak opowiadać. A na czym, jak na czym, ale na opowiadaniu się zna! Bardzo dobra lektura dla wszystkich piszących i ciekawych tego, jak skonstruowane są bajki, książki i.. reklamy 😉 Jedna rzecz, której mi zabrakło – więcej konkretnych przykładów po każdym rozdziale, żeby utrwalić wiedzę.

Jak zerwać z plastikiem? Will McCallum

To mój prezent sprzed roku. Książka napisana przez czołowego działacza Greenpeace, zajmującego się oceanami. Podaje dużo faktów i konkretnych liczb dotyczących plastiku, który trafia do mórz i oceanów. W książce znajdziecie sporo praktycznych informacji, jak generować go mniej i mniej zaśmiecać naszą planetę. Wiele z nich da się wprowadzić w życie niemal od ręki.

Krew, pot i piksele. Chwalebne i niepokojące opowieści o tym, jak robi się gry, Jason Schreier

Recenzuje Przemek.

Graczu kochany, odbiorco dzieł kultury cyfrowej 😉 Co myślisz, gdy twórcy Twojego długo oczekiwanego tytułu wypuszczają komunikat o przesunięciu premiery? „Krew, pot i piksele” opowiadają szereg historii o powodach takich decyzji. Jak powstaje gra? W jaki sposób tak kreatywny proces wcisnąć w sztywne ramy projektu, który trzeba kiedyś uznać za wystarczająco dobry i skończony. Jest też rozdział o CD Projekt RED i Wiedźminie 3, więc można powiedzieć, że przewijam się gdzieś między stronami tej książki 😉

Koderzy. Opowieść o ludziach, którzy zmienili nasz świat, Clive Thompson

Recenzuje Przemek.

Jeżeli chcecie się dowiedzieć w jaki sposób myśli i postrzega świat programista, przeczytajcie przynajmniej początkowe kilkadziesiąt stron. Parę razy na stronę łapałem się za głowę i cytowałem Magdzie fragmenty, w odpowiedzi słysząc „No dzień dobry, to Ty.” Dalsze rozdziały są inne, ale równie ciekawe – moralne aspekty projektowania wielkich sieci społecznościowych, sztuczna inteligencja, która będzie chciała zawładnąć ludzkością… solidna i sprawnie poprowadzona opowieść o technologii i ludziach, którzy ją tworzą.

Factfulness. Dlaczego świat jest lepszy niż myślimy, czyli jak stereotypy zastąpić realną wiedzą, Hans Rosling

Kolejny, bardzo zachwalany tytuł, który czeka w mojej kolejce tytułów do przeczytania. Jestem jej bardzo ciekawa, bo zgodnie z zapowiedziami pomaga zmienić sposób postrzegania świata. Na taki, w którym świat jest dużo lepszy niż nam się wydaje!

Narzędzia tytanów. Taktyki, zwyczaje i nawyki milionerów, ikon popkultury i ludzi wybitnych, Tim Ferris

Tim Ferris to człowiek orkiestra – pisze książki, bloga, nagrywa podcast, inspiruje się wieloma tematami (co piątek dostaję od niego newsletter z 5. tematami / książkami / muzyką do przemyślenia).
Jednym z instrumentów tej orkiestry są wywiady z niesamowitymi ludźmi – wśród jego gości można wymienić m.in. Arnolda Schwarzeneggera, Tony’ego Robbinsa czy Terry’ego Crews’a (serio, przesłuchajcie wywiad z nim!). Z tych wywiadów Tim wycisnął całą esencję, a z tej esencji powstała książka, której każdy kilkustronicowy rozdział podsunie Wam nowe materiały do przemyśleń, inspiracji i dalszych poszukiwań. Polecam w 100%!


Ostatnio przypomniało mi się o moim profilu w portalu Lubimy Czytać i postanowiłam zacząć go uzupełniać książkami, które mam na różnych listach. Jeśli macie ochotę zajrzeć to zapraszam!